Nowe Forum Gospodarcze - styczeń 2002

Piszą o nas:              Słoń i mrówka.

Ukazujący się w zachodniej Małopolsce magazyn "Nowe Forum Gospodarcze" rozpętał niedawno aferę, wcale nie gospodarczą. "NFG", gwoli wyjaśnienia, obejmuje trzy powiaty: oświęcimski, suski i wadowicki. Ostatnio jednak coraz śmielej wkracza na terytoria zastrzeżone dotąd dla tak zwanej wielkiej polityki.
Nie tylko podgryza urzędników z Krakowa (bo Kraków generalnie leje na zachodnią Małopolskę, jako że to ziemie odzyskane, niechciane, niekochane), ale także ośmiela się drukować rozmowy z ludźmi, których nie kocha "Gazeta Wyborcza", na przykład z Edwardem Moskalem, prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej. Oczywiście zawsze w kontekście problemów lokalnych, na przykład oświęcimskich. I właśnie Oświęcimia dotyczy afera rozpętana przez "NFG". Szef magazynu, Zbigniew Grzyb, zadał otóż trzem osobom ze świecznika niewinne pytanie: czy próbują ingerować w oświęcimskie sprawy?

"Dziennik Polski"   pisze, a my polecamy:
"Nie" dla pawilonu

   Wiele wskazuje na to, że przy ulicy Mickiewicza w Kalwarii Zebrzydowskiej nie powstanie duży pawilon handlowy. Negatywną decyzję w tej sprawie wydaną przez miejskich urzędników podtrzymało kolegium samorządowego sejmiku odwoławczego. Teraz inwestor uczynił ostatni krok w kierunku swoich starań o budowę pawilonu - odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

"Dziennik Polski"   pisze, a my polecamy:
Przełom w prawie
Sąd Najwyższy orzekł, że każdy obywatel ma prawo żądać odszkodowania od państwa, jeśli reprezentujący je funkcjonariusz wydał błędną decyzję - i to niezależnie od tego, czy uczynił to świadomie, czy mimowolnie. By domagać się odszkodowania, wystarczy orzeczenie sądu, że wskutek decyzji funkcjonariusza państwowego - np. urzędnika każdego szczebla albo policjanta - poniosło się straty materialne lub moralne.
   4 grudnia ubiegłego roku podobne stanowisko zajął Trybunał Konstytucyjny, uznając za niezgodny z konstytucją artykuł 418 kodeksu cywilnego, który praktycznie uniemożliwiał wyrównanie nam strat wynikłych ze złego działania urzędników. Specjaliści twierdzą, że to prawdziwy przełom w polskim prawie.
"Dziennik Polski" 11 stycznia 2002 roku -
www.dziennik.krakow.pl    (patrz do archiwum!!!)

Konkurs rozstrzygnięty:
Złote, Srebrne, Brązowe
"Gęsie Pióra"
Stanisław Bubin
Robert Karp
Jacek Dyrlaga

Wyróznienie:
Niebieskie "Gęsie Piora"
Zbigniew Bartuś
Anna Szlagor

Laur Wokulskiego:
Maspex Wadowice
Wizan Andrychów

WIĘCEJ>>>>>

Dzień Niepodległości

Rozpoczyna się nowy 2002 rok. Wielu z nas zastanawia się jaki on będzie. Wiele na to wskazuje, że - niestety - będzie to rok dalszych ograniczeń i zaciskania pasa.
Zacisnąć pasa - łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, kiedy już nie ma co docisnąć? Cóż bowiem widzimy dookoła? Coraz większe obszary biedy i coraz mniejszą grupę bogacącej się oligarchii. Ludzi, którzy "szastają" pieniędzmi na rzeczy luksusowe, nieraz im niepotrzebne i ludzi, którzy aby się napić taniego wina okradają swoją rodzinę, nad którą potem się jeszcze znęcają. Wszystko to sytuuje nas coraz bardziej wśród "bananowych" republik Południowej Afryki, niż wśród krajów o rozwiniętej i ugruntowanej demokracji. Czy tak wyobrażaliśmy sobie naszą Niepodległość? Chyba nie! Ale czy na inną Niepodległość zasłużyliśmy? Oto jest pytanie!

Prawda powoli
toruje sobie drogę!

mówi Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Edward Moskal w rozmowie ze Zbigniewem Grzybem moskalkolorowy str1.jpg (16849 bytes)
...Prawda bardzo powoli torowała sobie drogę. Coraz więcej Żydów na własne oczy przekonywało się, że tam jest również żyjące miasto. Że ten "supermarket" to w gruncie rzeczy potrzebna inwestycja do obsługi setek tysięcy turystów przyjeżdżających z pielgrzymką do byłego obozu Auschwitz. Że Polska ustanowiła 100 metrową strefę ochronną wokół obozu i szanowana jest pamięć zamordowanych więźniów KL Auschwitz. Ale przekonywali się też, że Oświęcim jest również miastem żywych ludzi i muszą oni mieć warunki do normalnej egzystencji i rozwoju. Muszą powstawać biznesy tworzące nowe miejsca pracy dla mieszkających tam ludzi i właśnie biznes pana Marszałka o nazwie Centrum Obsługi Turystów jest dowodem z jednej strony szacunku dla obozu, spowoduje bowiem wyprowadzenie z jego terenu wszelkich budek z lodami i hamburgerami i uporządkuje problem parkowania samochodów, a z drugiej strony stworzy nowe miejsca pracy dla mieszkańców Oświęcimia....

UWAGA KONKURS
Uprzejmie informujemy, że tradycyjnie już redakcja "Nowego Forum Gospodarczego wspólnie z Zarządem Głównym Stowarzyszenia Przedsiębiorców Małopolski ogłosiła Konkurs na najpopularniejszego dziennikarza piszącego o problemach Zachodniej Małopolski.
W KONKURSIE NIE MOGĄ BRAĆ UDZIAŁU DZIENNIKARZE I WSPÓŁPRACOWNICY "NOWEGO FORUM GOSPODARCZEGO"!!!
Ogłoszono również konkurs dla firm o "Laur Wokulskiego"

Wyniki na stronie --> kliknij
W następnym numerze m.in.:

Rozmowa z
Panem Leszkiem Millerem
Premierem Rządu RP

Pytaj o "Nowe Forum Gospodarcze" w kioskach RUCH i Urzędach Pocztowych na terenie Zachodniej Małopolski!!!!

ANDRZEJ GRABOWSKI
- " Nie mam kompleksu prowincji"

Oglądamy Go w popularnym sitcomie "Kiepscy" oraz głośnym serialu "Boża podszewka" w reżyserii Izabeli Cywińskiej. Andrzeja Grabowskiego, aktora pochodzącego z Alwerni, zna jeszcze z dzieciństwa wielu mieszkańców Podbeskidzia. Rozmawiamy w kawiarence "Pod Chochołami" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Wiesław Adamik, Monika Kaniowska - Obecnie mieszka Pan na stałe w Krakowie. Które miejsca w Krakowie są Panu najbliższe?

ANDRZEJ GRABOWSKI -Grabowski na ulicy.jpg (90493 bytes) Z pewnością takie okolice Krakowa na Salwatorze jak Błonia, stadion klubu sportowego "Cracovia", Plac na Stawach, Ulica Zwierzyniecka, Kopiec Kościuszki, Cmentarz Salwatorski . Choć wychowałem się w Alwerni, to często przyjeżdżałem tu już w dzieciństwie do mojej rodziny. Natomiast artystycznie jestem związany z Teatrem Słowackiego, Teatrem STU i Teatrem Starym.

- Często obecnie przyjeżdża Pan do Alwerni? Jak wspomina Pan swoje dzieciństwo tutaj?
- Tak, zaglądam do Alwerni bardzo często i nawet dzisiaj tam jadę, ponieważ tu mieszka licząca już ładny wiek dziewięćdziesięciu lat, moja mama. Ma tam dobrych opiekunów i jak na swój wiek cieszy się dobrą formą. Mama już rzadko ogląda seriale telewizyjne, także te z moim udziałem, ale każe sobie przywozić ciekawe pisma ilustrowane i w nich chętnie czyta także o moich i mojego brata Mikołaja występach. Natomiast tylko raz i to charytatywnie wystąpiłem na żywo ze spektaklem teatralnym w Alwerni w remizie strażackiej. Chętnie odwiedzam natomiast znajome zakątki w Alwerni, takie zwłaszcza jak Klasztor Bernardynów, gdzie byłem zresztą kiedyś "czołowym" ministrantem. Moje wspomnienia z tamtej Alwerni były wspaniałe. W 1958 roku, kiedy poszedłem do pierwszej klasy, było to dużo mniejsze miasteczko, do którego potem przyłączono kilka dzielnic z blokami. Wracam tu z sentymentem. Moim krajanom życzyłbym wiele radości i zdrowia, a zwłaszcza mniej kłopotów na codzień.

(rozmowa z Aktorem w tradycyjnym wydaniu "NFG"

Tutaj możesz wysłać
bezpłatnego SMS-a
ERA
PLUS
IDEA
TV PROGRAM
Sprawdź e- pocztę
Imprezy kulturalne
Jeśli posiadasz informacje o organizowanych imprezach powiadom nas o tym.
A na pewno o niej poinformujemy
Imprezy sportowe
Jeśli posiadasz informacje o organizowanych imprezach powiadom nas o tym.
A na pewno o niej poinformujemy
Imprezy polityczne
Jeśli posiadasz informacje o organizowanych imprezach powiadom nas o tym.
A na pewno o niej poinformujemy
Imprezy gospodarcze
Jeśli posiadasz informacje o organizowanych imprezach powiadom nas o tym.
A na pewno o niej poinformujemy

Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Przedsiębiorców Małopolski

W dniu 17 grudnia br roku obradowało zwykłe Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Przedsiębiorców Małopolski. Stowarzyszenie jak już informowaliśmy ma swoją siedzibę w Andrychowie. W trakcie zebrania omówiono działalność bieżącą stowarzyszenia, w tym, m.in. sprawę protestów przeciw budowie nowego trzeciego supermarketu w Andrychowie, sprawę wydawania zezwoleń na działalność gospodarczą w strefie ochronnej b. Obozu KL Auschwitz-Birkenau, protestów w Kętach, Kalwarii i innych miastach i miasteczkach Małopolski. Upoważniono Zarząd Stowarzyszenia do działań mających na celu zmianę niekorzystnych umów z dostarczycielami mediów i praktyk monopolistycznych z tym związanych. Zdecydowano, że w najbliższym możliwym czasie należy doprowadzić do spotkania z posłami z różnych opcji, którym zostaną przedstawione postulaty małopolskich przedsiębiorców, kupców i rzemieślników.

Nowa Bitwa o handel!!!

Na nic tłumaczenia, że właścicielewózek sklep.jpg (16681 bytes) okolicznych działek nie zdawali sobie sprawy z tego, że będzie to supermarket! Że obok supermarketu jest rojno, tłoczno, smród i szczury! Że skończyły się czasy spokojnego życia w przyjaznym otoczeniu. TRZEBA BYŁO CZYTAĆ PISMA JAKIE Z GMINY DO WAS PRZYSYŁAJĄ I ZROZUMIEĆ CO W NICH JEST NAPISANE!

ZAPRASZAMY DO REKLAMY:
Nasze Sprawy
Cegielnia Andrychów
Piekarnia Marczyńscy
Wizan Andrychów
Cukiernia Marczyńscy
Szarotka Negiel

Protech Gierałtowice

Wirtualny Andrychow

Życie i prawda potrafią być ciekawe

Koniec wojny stał się dla ostaniego Komendanta Okręgu Śląskiego Armii Krajowej - jak i dla tysięcy żołnierzy AK - początkiem najbardziej ponurego okresu w jego życiu. Płk. dypl. Zygmunt "Walter" - Janke został aresztowany, postawiony przed sądem, obciążony absurdalnymi zarzutami i dwukrotnie skazany na karę smierci. W więzieniu mokotowskim, cieszącym się złą sławą, oczekiwał na wykonanie wyroku śmierci.
Więcej w wydaniu tradycyjnym.

Praca
legalna w Hiszpani DLA SPAWACZY 30-50 lat.
System MIG-MAG z utwardzaniem na gorąco i na zimno. System TIG - aluminium.
tel. (033) 842 67 86 po godz. 18:00
kom 0 609 86 97 48
Artysta mimo woli?
Henryk Lehnert, bo o nim, o jego osiągnięciach będzie mowa, czy rzeczywiście jest artystą mimo woli? Czy raczej, bedąc zgodnie ze swą duszą, artystą, mimowolnie osiągnął szczyty preferowanej sztuki? I czy tylko sztuki?
O urodzonym w Oswięcimiu filmowcu Henryku Lehnercie pisze Andrzej Szydlik.
Wiedźmin - Świat fantasy

Fotoreportaż z planu filmowego oraz wrażenia po obejrzeniu pokazu premierowego przedstawiają Monika Kaniowska i  Wiesław Adamik

Komitet Wyborczy
"Forum Gospodarcze"
rozpoczyna kampanię!

W ostatnich dniach w Andrychowie obradował Komitet Wyborczy "Forum Gospodarcze", który jako pierwszy w powiecie wadowickim rozpoczął oficjalne przygotowania do wyborów samorządowych.
W trakcie spotkania wytypowano trzy osoby do zbierania wszelkich uwag dotyczących spraw programowych oraz propozycji personalnych na radnych różnych szczebli: gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Pisane żółcią

Od tego czasu, niestety, nic się nie poprawiło. Jedyna zauważalna zmiana polega na tym, że dawne gorączkowe złodziejstwo ustabilizowało się i nabrało ogłady. Wrosło tak głęboko w nasze życie publiczne, że po prostu nie widzę szans, by w dającej się przewidzieć przyszłości zjawisko owo można było wykorzenić. Oczywiście wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to dla nas niekorzystne, bo uniemożliwia zdrowy rozwój gospodarczy i odstrasza obcy kapitał. Nie sposób już chować głowy w piasek potępiając ?aferomanię?, skoro jesteśmy wytykani palcami przez cały świat.

 

OPOWIADANIE
Nie było miejsca dla Ciebie...

Stół był już przygotowany, przykryty obrusem, pod który obowiązkowo było włożone sianko, zastawa i sztućce ułożone na haftowanych serwetach, dwanaście potraw już czekało w kuchni doprawiane przez Bartową... Tradycyjnie przygotowano również jedno miejsce dla niespodziewanego gościa. I wszyscy z niecierpliwością czekali na pierwszą gwiazdkę.
Kuba prawie przez cały czas siedział przy oknie i niecierpliwie patrzył w niebo w poszukiwaniu chociażby jednej małej gwiazdeczki. Tak bardzo chciał ją zobaczyć, bo wiedział, że po życzeniach i po kolacji wreszcie będzie mógł dostać się do prezentów, które na niego czekały pod choinką!
- O jest, jest pierwsza gwiazdka - wykrzyknął radośnie pokazując w niebo. Faktycznie tuż nad firmamentem iskrzył się mały jasny punkcik, a potem pokazał się drugi, trzeci....

Wszystkich Świętych w KL Auschwitz.

Wracam do Bloku 11, miejsca gdzie umasowiano śmierć, gdzie żyjących jeszcze torturowano, gdzie ją uprawomocniano i przygotowywano dla większej chwały Trzeciej Rzeszy. Idę jakby pod prąd. Mijam wiele dużych zorganizowanych grup i wiele małych oraz pojedynczych osób starających się zgłębić atmosferę tego czasu i miejsca. Bardzo dużo jest grup żydowskich, w tym mundurowych, jakby policja i wojsko. Ich pilot w rozmowie stwierdza: "To wasze wielkie święto". Uprzedzając pytanie dopowiada: "Chcemy was wspomóc".
ARTYKUŁ W TRADYCYJNYM WYDANIU "NFG"

 

Design: FP"Fungus"