Nowe Forum Gospodarcze - grudzień 2002

Magazyn dostępny w kioskach "RUCH", urzędach pocztowych i prenumeracie) w numerze m.in.
(w internecie: na niebiesko pola aktywne, kliknij, a uzyskasz więcej informacji)
Aktualizacja w internecie w miarę napływu informacji, dlatego treść wydania tradycyjnego może się różnić od wydania internetowego.

okladka1.jpg (8205 bytes)

UWAGA KONKURS
DLA DZIENNIKARZY
I FIRM
ZACHODNIEJ MAŁOPOLSKI - KLIKNIJ A DOWIESZ SIĘ SZCZEGÓŁÓW

UWAGA: NA NIEBIESKO POLA AKTYWNE - KLIKNIJ A DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ

Wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia,
oraz Szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich czytelników i dobrodziejów
"Nowego Forum Gospodarczego"
składa zespół redakcyjny

Okładka świąteczno-noworocznego numeru NFG
-Kliknij a zobaczysz w powiększeniuUprzejmie informujemy, że numer świąteczno-noworoczny naszego magazynu  jest już dostępny w kioskach RUCH i w urzędach pocztowych Zachodniej Małopolski.
W internecie wybrane materiały będą dostępne od 1 stycznia 2003 roku.
Wśród wielu artykułów polecamy mi.in:

*Zabierzcie Krasnala a oddajcie nam Świętego Mikołaja, * O wigilijnej tradycji, *Ciekawe miejsce, ciekawy czas - mówi Janusz Marszałek prezydent Oświęcimia, *Gminy na rzecz przedsiębiorczości i nowych miejsc pracy, * Wykorzystać szanse - przekonuje Zbigniew Mieszczak - wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego, * Łapaj Złodzieja - refleksje zza Wiekiej Wody, *Pomieszałem niektórym szyki -  zwierza się Zbigniew Grzyb - nasz naczelny,  *Krajobraz, bitwa i potyczki - rzecz o wyborach w Oświęcimiu, za który to artykuł już staszą nas sądem,*Manna z Europejskiego Nieba - wiadomo o co chodzi, * Alicja Bachleda Curuś i Jan Probosz - na początku byli jeno górale, * *Terhova - słowackie miasto Janosika, * Władze SPM u Burmistrza, *Opłatkowe spotkanie przedsiębiorców, *Dziwne decyzje ustępującego Zarządu Miejskiego w Andrychowie, i wiele innych tematów;
ZAPRASZAMY DO LEKTURY

JANUSZ MARSZAŁEK PREZYDENTEMJanusz Marszalek

Prezydentem Oświęcimia będzie Janusz Marszałek. W drugiej turze wyborów na Janusza reprezentującego oświęcimskie Forum Gospodarcze głosowało 8069 osób (około 59,6 proc).
Jego kontrkandydat Andrzej Telka, z SLD-UP otrzymał 5361 głosów (ok. 39,6).

WARSZAWA - OŚWIECIM - IZRAEL

W dniu 13 listopada 2002 roku, w OśrodkuPrezydent Marszałek i Ambasador Weiss Kultury Żydowskiej w Oświęcimiu przy Placu ks. Jana Skarbka miało miejsce spotkanie ambasadora Izraela w Polsce prof. Szewacha Weissa ze społeczeństwem Oświęcimia. Dzień wcześniej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Krzysztof Janik, przy okazji składania gratulacji Januszowi Marszałkowi z racji wygrania wyborów na Prezydenta Miasta Oświęcimia, poprosił go o spotkanie i rozmowę z prof. Szewachem Weissem.

Od LISTY SCHINDLERA do PIANISTY

Denerwowało mnie u Spielberga, że role niemieckich oprawców, oficerów grają głównie polscy aktorzy o aryjskim wyglądzie. To zamazywało uczciwość oceny tamtych czasów, chyba że przyjąć za prawdę oszczerstwa iż Polacy tak samo prześladowali Żydów w tamtych czasach jak hitlerowcy. Film "Pianista", który miał niedawno premierę, wydaje się dziełem o sprawiedliwiej rozłożonych akcentach, uczciwszym,A.BrodyiRomanPolanski.jpg (4780 bytes) obiektywniejszym. Roman Polański sięgnął po autentyczne wspomnienia Szpilmana spisane w jego książce. Miał reżyser podobne okupacyjne przeżycia, to znaczy przeżył gehennę w krakowskim getcie jako dziecko. Nie chciał robić filmu opartego o osobiste przejścia. Dlatego, moim zdaniem, nie sięgnął po wydaną przed laty powieść Jerzego Kosińskiego "Malowany ptak", który takie podobne dziecięce okupacyjne przeżycia żydowskiego chłopca w sposób naturalistyczny opisał. Dwa lata temu jednak syn Szpilmana wydał wspomnienia ojca. Polański natychmiast przeniósł ją na ekran.

MAŁE TO A CIESZY

W polskiej sytuacji mali przedsiębiorcy są z gruntu rzeczy polscy, głęboko przywiązani do miejsca swego zamieszkania.KTO KOGO? 
rys. Sergiusz Grzyb, l.7. Oni nie spakują manatek i nie przeniosą produkcji do Chin czy Meksyku tylko z tego powodu, że dniówka robotnika meksykańskiego będzie niższa niż pracownika polskiego. Niestety drobny przedsiębiorca jest traktowany w Polsce po macoszemu. Jedną z podstawowych przeszkód dla drobnego przemysłowca jest ilość przepisów i zezwoleń, jakie należy uzyskać i spełnić, aby podjąć działalność handlową czy produkcyjną. Następną barykadą są wysokie podatki i drobiazgowe kontrole podatkowe, które nawet jeśli nic nie wykryją i tak odciągają przedsiębiorcę od konstruktywnej działalności. Przykładem może być zakwestionowanie przez Urząd Skarbowy, w jednej malej firmie, poprawności wliczenia w koszta produkcji pięciu kostek margaryny, która służyła do smarowania maszyn. Inspektor podatkowy podejrzewał, że kapitalista używał margaryny do smarowania swych własnych kanapek.

Rycerska na miarę Europejską

Wnetrze pokoju hotelowego RycerskiejW naszym cyklu o najciekawszych ośrodkach związanych z rekreacją i wypoczynkiem na Podbeskidziu, tym razem prezentujemy Restaurację i Hotel "Piwnica Rycerska" w Kętach. Obiekt to wyjątkowy - nowoczesny hotel i staropolska piwnica, unikalna na Podbeskidziu. Prawdziwa "oaza na pustyni", bo w promieniu wielu kilometrów próżno szukać podobnego. Zbudował ją jej właściciel Pan Stanisław Sordyl z Roczyn w piwnicach zabytkowej kamienicy przy kęckim Rynku. Zdaniem Nowego Forum Gospodarczego obiekt jest prowadzony na miarę oczekiwań najbardziej wymagających gości z Europy i ze świata. Mieszkali tu już liczni artyści przyjeżdżający na Podbeskidzie (np. Zespół Ich Troje, Halina Frąckowiak) jak i znani politycy z kraju tacy premier Jerzy Buzek i minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski. W księdze pamiątkowej oprócz ich wpisów znajdujemy podziękowania w wielu egzotycznych językach świata.

Wielka Wronowiecka po raz drugi

skok.Tryumfatorką tegorocznych zawodów została Ewa Nali dosiadająca Batmana z Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Józefa Piłsudskiego. Drugi na mecie zameldował się Piotr Mazgaj na Aresie ze swojej stajni. Trzecie miejsce zajęła Agnieszka Mojek na koniu Grinicz. Piąty był Maciej Zaremba na Raporcie a szóstym Krzysztof Młynarczyk, również na Akrylu. O stopniu przygotowania zawodników i koni świadczy fakt, że różnica między pierwszym i ostatnim zawodnikiem wynosiła 6 sekund! Po zawodach i wręczeniu nagród swój popis dali ułani z Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Józefa Piłsudskiego.

Kto tego koncertu popisów kaskaderskich nie widział, niech żałuje. Było na co popatrzeć!W trakcie zawodów przygrywała Kapela Wujka Jaśka, a widzowie mogli się raczyć kiełbaskami, krupniokami, grochówką, paczkami i piwem. Wszystko oczywiście zafundowali sponsorzy imprezy.

Irak wzywa planetę Ziemia!!

Nadaję z "wielkiej piaskownicy" gdzie temperatura tu naMapa Iraku granicy Iracko-Kuwejckiej wynosi 38-40 w cieniu. Podroż jest długa i męcząca szczególnie z Ammanu bo aż 1600 km samochodem przez pustynię, tym bardziej, że złapała mnie pod wieczór po drodze straszna burza piaskowa (na odcinku ciągnącym się 130 km przed Bagdadem). Jeszcze czegoś podobnego nie widziałem na oczy... Widoczność nie przekraczała 10 metrów, piachem waliło w szyby samochodu, nie było widać pasów na drodze. Trzeba było jechać 30-40 km/h a w porywach do 60km/h, podczas gdy w normalnych warunkach jedzie się 160km/h!Gdy już do Bagdadu dojechałem wieczorem, powitały mnie strzały z Kałasznikowa ze wszystkich stron...z okazji wygranej Saddama Hussaina w referendum w którym zdobył 100% głosów.Jak zapewne czytelnicy "NFG" się domyślają, w Iraku referendum odbywa się na zasadach podobnych, jak u nas w latach pięćdziesiątych XX wieku. Wiadomo, że ludzie się boją zaznaczyć NIE. Udało mi się jednak, jako niezależnemu dziennikarzowi, skłonić do zwierzenia niektórych Irakijczyków. Z wiadomych względów nie chcę mówić gdzie i w jaki sposób.

TURKMENISTA WZYWA POLSKĘ
List otwarty.

Z przykrością muszę stwierdzić, że Centrum "Polonia Turkmeńska" nie była nawet poinformowana o tym przedsięwzięciu, mimo, że będąc prezesem Centrum -oficjalnie-od lat jestem członkiem Rady. To jest kolejny przypadek świadczący o tym, że losy Polaków z Azji Centralnej dla t.z. czołowych organizacji są obojętne. W imieniu tutejszej Polonii wyrażam protest przeciw podobnej praktyce. Turkmenistan.jpg (17744 bytes)Wiem także, że Zjazd Rady był zorganizowany z udziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska", której należytej uwagi nie możemy zwrócić na nasze problemy już w ciągu więcej niż dziesięciu lat. Przypomnę, że ŻADEN Polak z Turkmenistanu nie dostał możliwości wyjazdu do Polski w ramach repatriacji, że nie posiadamy tu, w Turkmenistanie miejsca na spotkania na prowadzenie szkółki j. polskiego, że mamy wiele innych trudności związanych ze specyficzną polityka narodowościową w tym kraju. Wszystko to dzieje się na tle braku w Turkmenistanie placówki dyplomatycznej i co gorzej na tle braku nadziei, że ona kiedyś powstanie.

Nowe władze Zachodniej Małopolski

PODZIĘKOWANIA ZA WYBORY

W papierowym numerze "NFG" między innymi:
Janusz Marszałek Prezydentem Oświęcimia, Podziękowania za wybory, Warszawa, Oswięcim Izrael - Spotkanie Prezydent J. Marszałek- Ambasador Izraela S.Weiss, Małe to a cieszy- dr Czekajewski, Obrońcy Podatników - rzecz o liberałach, W internecie?, Ułan wśród górali, Wielka Wronowiecka - fotoreportaż, Co w drobnej wytwórczości, Od listy Shindlera dp Pianisty, Zbójnicy ze Skawicy, Nowe władze Zachodniej Małopolski, Pora pisać trze koperty, List z Turkmenistanu, Naród II kategorii, Rycerska na miarę Europejską, Irak wzywa planetę Ziemia, "Ani Wschód ani Zachód" - recenzja książki W. Giełyńskiego, Z wizytą nad Groniem Jana Pawła II, 

powrót do spisu treści