Nowe Forum Gospodarcze - kwiecień 2002 roku
Magazyn dostępny w kioskach "RUCH", urzędach pocztowych i prenumeracie) w numerze m.in.
(w internecie: na niebiesko pola aktywne, kliknij, a uzyskasz więcej informacji)


Disneyland Auschwitz

"To nie ja wymyśliłem ów prowokacyjny tytuł. Hasło "Disneyland Auschwitz" ukuli rabini z Los Angeles w liście do prezydenta RP, zarzucając władzom Oświęcimia, że chcą przemienić były obóz zagłady w nadsolański park atrakcji. Większego zestawy bzdur dawno nie czytałem" S. Bubin, Dziennik Zachodni, Nad Sołą, 26 kwietnia 2002 roku.


Przeciw swofmułowaniom zawartym w liście Centum Wiesenthala protestują:
- Mieszkańcy Ziemi Oświęcimskiej w Liście do Prezydenta RP
- Zarząd Miasta Oswięcim
- Rada Gminy Oświęcim
- Zarząd Osiedla Zasole
- Polski Odział UNESCO
- Zarząd ZPUH "MAJA" SA w liście do TVP
- A. Szydlik w liście otwartm do Min. W. Bartoszewskiego

PYTANIE TYLKO, CZY TO COŚ DA. JAK DOŚWIADCZENIE UCZY, GŁOSEM MIESZKAŃCÓW OŚWIĘCIMIA, A I POLAKÓW ZRESZTĄ,  MAŁO KTO SIĘ PRZEJMOWAŁ.MOŻE TERAZ BĘDZIE INACZEJ


 

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ W OŚWIĘCIMIU - SZANSE I ZAGROŻENIA

W dniu 20 kwietnia 2002 roku w Oświęcimiu, w nowootwartym Zespole Parkingowym - Centrum Obsługi Turystów "Maja" przy ulicy Leszczyńskiej 12, spotkali się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz stowarzyszeń przedsiębiorców, aby podyskutować o szansach i zagrożeniach dla przedsiębiorczości w Oświęcimiu i okolicznych miejscowościach.sala1.jpg (34680 bytes)
Na początku spotkania, w związku z Miesiącem Pamięci Narodowej, rocznicą wybuchu powstania w Gettcie Warszawskim, oraz z powodu Miejsca w którym się znaleźli, zebrani minutą ciszy uczcili pamięć niewinnych ofiar II wojny światowej bestialsko zamordowanych w byłym KL Auschwitz-Birkenau, oraz wszystkich ofiar niewinnie i barbarzyńsko zamordowanych.
Spotkanie zorganizowane zostało przez oświęcimski oddział Stowarzyszenia Przedsiębiorców Małopolski.
Prezentujemy materiały ze spotkania: wprowadzenie do syskusji, wręczenie honorowego wyróżnienia Panu Georgowi Schregowi z Bawarii w Niemczech, wystąpienia dyskutantów, podziekowanie Janusza Marszałka, protest dr Shimona Samuelsa z Centrum Wiesenthala oraz reakcję na protest ze strony mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej". Pełne matriały ze spotkania znajdą Państwo w majowym numerze "Nowego Forum Gospodarczego".
ZAPRASZAMY DO LEKTURY. 


wojewoda sam.jpg (6485 bytes)Jerzy Adamik - Wojewoda Małopolski

Zachodnia Małopolska
- co dalej?

Ziemie Zachodniej Małopolski są i będą traktowane przez Wojewodę Małopolskiego jak każda inna część województwa. Powiaty oświęcimski, wadowicki czy suski nie będą ani dyskryminowane, ani uprzywilejowane. Wiem, że problemów do rozwiązania w Zachodniej Małopolsce jest wiele. Wiem także, że nie wszystko jest możliwe do natychmiastowej realizacji. Trudno bowiem kilkuletnie opóźnienia nadrobić w ciągu krótkiego okresu czasu.  (...)Problem ekspansji supermarketów i hipermarketów. Sądzę, że tu konieczne są nowe rozwiązania prawne. W najbliższym czasie, przynajmniej częściowo, problem ten powinien zostać rozwiązany. Nie ulega jednak wątpliwości, że dużo do powiedzenia już teraz mają samorządowe władze lokalne, zwłaszcza rady miast i gmin. To przecież one mają w ręku potężny instrument - mogą kształtować plany zagospodarowania przestrzennego, aby nie dopuścić do budowy potężnych magazynów i sklepów handlowych, osłabiających lokalny handel, prowadzących do bankructwa drobnych sklepikarzy. Nie zapominajmy, że sprawa ta ma zdecydowanie szerszy wymiar i nie dotyczy tylko Kalwarii, Oświęcimia, Andrychowa czy innych miejscowości regionu. Poczekajmy na jej rozstrzygniecie.

Praca na czarno - tajemnicą poliszynela?
Specjalnie dla "Nowego Forum Gospodarczego" mówi Marek Borowski, marszałek Sejmu.
Powtarzam: tępieniem takichBorowski czarny.jpg (11254 bytes) zjawisk muszą zająć się władze lokalne, bo przecież im najłatwiej wejść w posiadanie takich informacji. Oczywiście trzeba z ich strony nieco innego podejścia. Zdarza się bowiem tak, że wiedza o takich praktykach jest lokalną tajemnicą poliszynela, a wszyscy - urzędnicy, burmistrzowie, wójtowie, radni udają, że nic o tym nie wiedzą. Jednocześnie twierdzą, że braki środków finansowych w gminie lub powiecie, to wyłącznie wina rządu i władz centralnych.

Antoni Zadora
Mieć swój Bank

b.zadora.jpg (37392 bytes)Właścicielami Banku Spółdzielczego są jego członkowie. Tka samo jest w naszym przypadku. Wypda się zatem cieszyć, że systematycznie udziałowców banku przybywa. Na koniec roku liczba członków naszego Banku wynosiła 1351 osób w tym 16 osób prawnych. W ubiegłym roku liczba członków zwiększyła się o 45 osób. Najwięcej członków bo 526 jest z miasta Andrychów a członków z gminy Wieprz było 314.

Grupa Maspex Wadowice
teraźniejszość i plany na przyszłość

logomaspex.jpg (5610 bytes)Przychody ze sprzedaży w 2001 roku przekroczyły 1 miliard złotych, a eksport wzrósł do poziomu 16,5 % obrotów Grupy. Te wyniki pozwoliły umocnić pozycję firmy na rynku spożywczym w Polsce i za granicą. W ubiegłym roku Maspex został inwestorem strategicznym w spółce Multivita, wprowadził na rynek nową kategorię przekąsek- Roolsy i zwiększył swój udział w rynku soków i napojów do ponad 25%. Na pierwszą połowę 2002 roku firma przygotowała liczne nowości w ofercie Tymbarku. Duże zmiany czekają również konsumentów wody mineralnej. W tym sezonie MultiVita zyska nową szatę graficzną i nowy smak.

Oświęcim, Auschwitz, czy KL Auschwitz
Autor objaśnia zwrot "....Oświęcim, to znaczyło po niemiecku Auschwitz". Auschwitz jest wymownym w nowej twórczości niemieckiej. Rzeczywiście księstwo Auschwitz wraz z Galicją weszło do Austrii w 1772/73 i od 1818 r. należało do Niemiec. Cesarz Franciszek II i Franciszek Józef byli również książętami Auschwitz. Niemieccy posiadacze nie potrzebowali zniemczać tego słowa, ponieważ przyjęli starą nazwę."
Takie było uzupełnienie dra E. Ernsta artykułu, o znamiennym zwrocie "znowu" i sądząc z tytułu, to swoją myślą przewodnią zapewne zainspirował autorów, wydanej zgodnie z duchem Hakaty i nazizmu, książki o tytule "Auschwitz to the Present" (Deborah Dwork, Robert-Jan van Pelt, New York/London 1996). Książka ta ma proporcjonalnie do swej objętości (470 stron) tyleż błędów i przeinaczeń, co ta mała notka.

Artysta
mimo woli?
My Napoleon L.jpg (13265 bytes)Henryk Lehnert, bo o nim, o jego osiągnięciach będzie mowa, czy rzeczywiście jest artystą mimo woli? Czy raczej, będąc zgodnie ze swą duszą, artystą, mimowolnie osiągnął szczyty preferowanej sztuki? I czy tylko sztuki? Czy tylko tej jednej sztuki ? pasji, czy ma ich więcej? Co było jego celem, czy tylko spokojny spacer po latach, czy może podświadome drążenie swych możliwości? Co mogło być przyczynkiem tych jego dokonań?

Muza Szopenastenka.jpg (7075 bytes)
O roli George Sand specjalnie dla "Nowego Forum Gospodarczego" mówi DANUTA STENKA

Poprzez fakt zastanawiania się nad rolą w czasie trzech miesięcy przygotowań do zdjęć, nawet bardzo bliska. Przeczytałam głównie jej listy, komentarze. To kobieta o niezwykłej osobowości, podobną siłą umysłu dysponował także słaby i kruchy fizycznie, genialny kompozytor. George Sand może nas intrygować nawet dzisiaj. Z pewnością mocno zaiskrzy między tymi postaciami na planie.

GRAŁEM SZOPENA
Z Piotrem Adamczykiem,Adamczyk.jpg (20462 bytes) odtwórcą głównej roli w pięknym filmie Jerzego Antczaka "Chopin - pragnienie miłości" specjalnie dla NFG, rozmawiamy w Hotelu "Pod Różą" w Krakowie
Scenariusz napisany przez Jadwigę Barańską i Jerzego Antczaka nie opowiada tylko i wyłącznie o Fryderyku Chopinie, ale opowiada o miłości, o relacjach wiążących George Sand, Chopina, Solange, Maurycego. O tym, że te cztery wielkie nieposkromione, miotane emocjami osobowości spotkały się pod jednym dachem. Trudno jest im żyć razem . W tym filmie ukazujemy wiele wątków , ale nie da się opowiedzieć całego życia Chopina w ciągu dwóch godzin.

Jolanta Fajkowska
i jej styl
Wywiad z popularną prezenterką Programu Drugiego TVP specjalnie dla NFG

Jolanta Fajkowska foto Wiesław Adamik.jpg (30993 bytes)Oczywiście rozmawiam ze znanymi artystami, muzykami, słynnymi reżyserami. Oni na ogół są dostępni, ponieważ dystrybutorzy różnych filmów czy płyt ułatwiają kontakt, mają sami w tym swój interes. Chcąc, żeby film czy płyta się dobrze sprzedawała. Oczywiście twórcy rozumieją to i udzielają wywiadów. Ostatnio rozmawiałam na antenie dwójki z Woody Alenem. Nie sposób zliczyć, liczba osób z którymi zrobiłam wywiady jest spora. Sting, Andrea Boccelli, Chery Chaliwell, rozrzut niesamowity.

KTO ZBUDOWAŁ AMERYKĘ!!!
List z USA

Następnie sześcioosobowa grupa ratownicza wybudowała warsztat do wyrobu mydła, i tartak. Gdzieś w październiku, w miesiąc po przyjeździe szóstki do Jamestown, inni koloniści podbudowani ich przykładem wzięli się do solidnej roboty. Według raportów i świadectwa kapitana John?a Smith?a pierwsza angielska kolonia w Ameryce ocalała tylko i wyłącznie dzięki sześciu morowym chłopom o nazwiskach:
Michal Lowicki
Zbigniew Stefanski
Jur Mata
Jan Bogdan
Karol Zrenica
Stanislaw Sadowski

Bo tych sześciu morowych chłopów, którzy uratowali Jamestown, nauczyli i pokazali Anglikom, jak należy pracować... było Polakami. I zrobili to na dwanaście lat przed przybyciem "Mayflower"!

Sala Gimnastyczna
im. Tadeusza Szlagora.

Dzięki jego pracy, jego bezpośredni następca na trenerskiej funkcji Hubert Wagner, mógł stworzyć "złotą drużynę". Mimo odległości, nigdy nie zapomniał o Andrychowie. Andrychowscy działacze sportowi zawsze, kiedy do niego zapukali, uzyskali pomoc.
Dlatego też, na wniosek członków andrychowskiego oddziału Zarząd Główny Stowarzyszenia Przedsiębiorców Małopolski zwrócił się do władz Miasta Andrychów: Rady Miasta i Zarządu, aby nadał jego imię nowowybudowanej sali gimnastycznej, lub w inny szczególny sposób uczciła pamięć o synu Ziemi Andrychowskiej.

"Stół
Wielkanocny
- 2002"
Międzygminny Konkurs
Potraw w Inwałdzie

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z siedzibą w Andrychowie oraz jego przewodnicząca wielokrotnie zaskakiwało nas cennymi inicjatywami. Tym razem był to kolejny Międzygminny Konkurs Potraw "Stół Wielkanocny -2002", który odbył się 16 marca w inwałdzkim Wiejskim Domu Kultury. Impreza w której uczestniczyło ponad 320 osób, należała do jednej z najbardziej udanych imprez Zachodniej Małopolski.
Do konkursu przystąpiły trzyosobowe zespoły reprezentujące Koła Gospodyń Wiejskich z powiatów wadowickiego, suskiego i oświęcimskiego.

Walne Cechu w Andrychowie
Padały gorzkie słowa pod adresem elit gospodarczych, które zapatrzone w tzw. wielki biznez zapomniały o tych, dzieki którym przedsiębiorczość w Polsce mogła być odbudowana, a polski stan średni mógłby się rozwinąć. Zdaniem rzemieślników, gdyby na początku lat dziewięćdziesiątych dano takie same przywileje dla polskiego rzemiosła, jakimi obdarzono tzw. kapitał zagraniczny, to dziś Polska mogłaby być krajem o zupełnie innym, pozytywnym obliczu, z silną klasą średnią i małym bezrobociem.

PYTAM I CO Z TEGO...
"Chrystus Zmartwychwstał! Pytam, i co z tego? Przecież postępujecie tak, jakbyście w to nie wierzyli...."
.Palmowa 1.jpg (10429 bytes)
Powiedział dosłownie trzy zdania! Trzy zdania, które winny wstrząsnąć sumieniami nas wszystkich.
Przecież Chrystus, którego kolejną rocznicę Jego Cudu Zmartwychwstania właśnie obchodzimy, nim oddał swoje życie za nas zostawił nam Testament. Testament, który wszyscy znamy a przynajmniej powinniśmy znać i który, jako Jego wyznawcy winniśmy wypełniać!
Wiemy przecież z Pisma Świętego, że gdy jeden z faryzeuszy zapytał Jezusa, które przykazanie jest największe, taką otrzymał odpowiedź: "Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej. To jest największe i pierwsze przykazanie. A drugie podobne temu: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się cały zakon* i prorocy" (Mat.22, 37-40).

NIEDZIELA PALMOWA ROZPOCZĘŁA WIELKI TYDZIEŃ
W ten dzień chrześcijanie z radością wiwatują na cześć Mesjasza, Syna Dawida na pamiątkę Jego wjazdu jako Króla Pokoju do Jerozolimy na zwykłym osiołku. Obserwowaliśmy to wydarzenie w Klasztorze w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przed Klasztorem zbiera się coraz wiecej ludzi wdłuż całej drogi wiodącej od Kaplicy z której wychodzi Jezus i dosiada osiołka. Wszędzie mnóstwo straganów z pamiątkami, słodyczami i Palmami Wielkanocnymi. Palmy z polskiej wikliny, trawy, bazi, kłosów zboża, symbolizują prawdziwe zielone palmy, jakimi machali, witając Jezusa mieszkańcy dawnej Jerozolimy. To radosne święto, bardzo podoba się dzieciom. Co rusz jakiś rodzic podnosi swoje najmłodsze latorośle nad głową. Oto przyprowadzają ze stajni osiołka. Prowadzą go barwnie ubrani apostołowie. Aktor grający Jezusa dosiada zwierzęcia. Ten osiołek jest tu po raz pierwszy i jeszcze nie oswoił się z sytuacją. Prowadzą go w górę klasztoru. Tłum widzów i fotoreporterów stara się dobrze zobaczyć ten moment. Dochodzi do przepychanek. Rozpoznajemy osobę znanego fotografika Adama Bujaka, który od lat uwiecznia aparatem wszystkie uroczystości religijne w Kalwarii. Ramię w ramię z tym artystą powstał nasz fotoreportaż i okładka NFG

Palmowa.jpg (12134 bytes)Kalwaryjskie Misteria
Fotoreportaż Wiesława Adamika

...doświadczyć wielkiej miłości Boga do człowieka...
Rozmowa z Ojcem Kustoszem Klasztoru OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, O. Władysławem Waśko.

Przybywający do Kalwarii - pielgrzymi i turyści - nie są liczeni i klasztor nie prowadzi statystyk. Nie wynika to z zaniedbania, tylko głównym celem Sanktuarium jest to samo Orędzie które posiada pierwsza Kalwaria - ta w Jerozolimie - aby pielgrzym mógł tutaj doświadczyć wielkiej miłości Boga do człowieka, aby dostrzegł misterium pojednania człowieka z Bogiem. Każdy Pielgrzym, każdy turysta stanowi jedyną, niepowtarzalną i najdroższą perłę czyli osobowe spotkanie człowieka z Bogiem i doświadczenie bliskości Boga. I tego osobowego spotkania z Bogiem nie wolno nam zakłócać.

Życie i prawda
potrafią być ciekawe

Podobno kiedyś Konfucjusz powiedział: "trudno jest znaleźć czarnego kota w ciemnym pokoju...", co sparafrazował marsz. Stalin dodając, "a my znajdziemy". Jego polscy uczniowie i naśladowcy, ślepo byli przejęci tą maksymą. Aresztowani z Grupy "Lido" pamiętali i wiedzieli, że nie należy się bać, gdy sędzia będzie mówił, że wszystko wie i ma dowody - bo ich nie ma i nie wie. Niczemu i nikomu nie wierzyć, ponieważ w komunistycznej Rosji nikt nigdy nie mówi prawdy. (...) Wydzielona Grupa wywiadowcza "Lido", pracowała prawie przez cały okres wojny, aż do jej zakończenia. Skuteczność działania Grupy i efekty pracy stale rosły, a wkład w ogólne zwycięstwo nie był mniejszy od innych formacji tego typu, prowadzących walkę na "cichym froncie".

Niepokoje w Andrychowie
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Andrychowa poinformował Prezez Zarzadu "Andropol-u"SA, firma ta złozyła wniosek do Sądu o ogłoszenie upadłosci sąsiada. Natomiast  NFI Jupiter bedący właścicielem kontrolnego pakietu akcji "Andropolu" ogłosił, że do 10 kwietnia br zbiera oferty na kupno fabryki. Do przetargu stanęła powołana przez załogę Spółka pracownicza. Czy ma szansę?


 

Aktualności: Warto przeczytać!

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ W OŚWIĘCIMIU - SZANSE I ZAGROŻENIA


powrót do spisu treści