Nowe Forum Gospodarcze - maj 2002

Magazyn dostępny w kioskach "RUCH",
urzędach pocztowych i prenumeracie)
w numerze m.in.
(w internecie: na niebiesko pola aktywne, kliknij, a uzyskasz więcej informacji)
Aktualizacja w internecie w miarę napływu informacji, dlatego treść wydania tradycyjnego może się różnić od wydania internetowego.

okładka.jpg (27124 bytes)

Zwracać się bez obaw

Kiedy dyskutujemy o przedsiębiorczości, omarczynski.jpg (4866 bytes) ułatwieniach dla przedsiębiorców, o biurokratycznych barierach - to jako przedsiębiorcy wiemy o czym mówimy, bo na co dzień doświadczamy tego na swoich barkach. Dlatego też, kiedy Pan Janusz Marszałek zwrócił się do Stowarzyszenia Przedsiębiorców Małopolski z prośbą abyśmy jako Stowarzyszenie uczestniczyli w jego postępowaniu o wydanie zgody na działalność gospodarczą w strefie ochronnej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, jako Zarząd nie wahaliśmy się ani chwili, bo naszym obowiązkiem jako stowarzyszenia jest zawsze stawać tam, gdzie nas potrzebują. Tam gdzie naszego wsparcia potrzebują Ci, którzy mają pomysł, są w stanie zdobyć środki i uczciwie prowadzić interes.(...)

Turniej o "Puchar Stowarzyszenia"

Andrychowski Oddział Stowarzyszenia Przedsiębiorcówlogo SPM.jpg (5125 bytes) Małopolski, wspólnie z Miejskim Centrum Kultury w Andrychowie organizują turniej piłki nożnej szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Andrychów.
Turniej odbędzie się w dniach 20 maja br (eliminacje) i 25 maja (finał).
Dla zwycięzców przewidziano cenne nagrody. Głównym sportowym trofeum jest "PUCHAR STOWARZYSZENIA PRZEDSIĘBIORCÓW MAŁOPOLSKI".
Zatem sportowych emocji na pewno nie zabraknie.
O uczestnikach i wynikach poinformujemy wkrótce.

Intelekt i wzruszenie
WYWIAD Z JERZYM STUHREM

Monika Kaniowska - Czy jest Pan zadowolony z frekwencji na reżyserowanych przez siebie filmach? Dlaczego gra Pan w swoich filmach główne role?

J.Stuhr.jpg (7280 bytes)Jerzy Stuhr - Mam swoją maksymalną widownię w kraju, którą określił mój film "Historie miłosne" na 300.000 tysięcy widzów. Tyle jest inteligencji w naszym kraju. Podobna liczbę widzów miały filmy Kieślowskiego. Pól miliona widzów jest moim marzeniem. Wiadomo, że moje filmy w kraju w pełni się nie spłacą ze sprzedaży biletów. Są to filmy, przykłady z mojego życia, zatem muszę za nie wziąć pełną odpowiedzialność. Potwierdzam w ten sposób wiarygodność tego, o czym opowiadam. Wiesław Adamik - Czy rygorystycznie podchodzi Pan do ochrony swojej twarzy?
Jerzy Stuhr - Z moją twarzą wyrabiano już tyle w życiu ... W drastycznych wypadkach w czasach komunistycznych kończyło się to jakimś procesem, w którym odnosiłem pyrrusowe zwycięstwa. Młodsi koledzy zaczynają obwarowywać się adwokatami ... Ale przecież ja jestem już i tak własnością publiczną. Oczywiście jeśli moja twarz jest wykorzystywana do celu obcego mi duchowo, wtedy reaguję.

CEZAR POLSKIEGO KINA
Z Cezarym Pazurą rozmawia Monika Kaniowska

- Czy podchodzi Pan rygorystycznie doPazura z zona Weronika fot W Adamik.jpg (7585 bytes) ochrony swojej twarzy ?
- Gazety często pokazują moją twarz. Jestem przecież osobą publiczną i godzę się z tym. Jest jednak jakaś granica błędu dziennikarzy i fotoreporterów w tym zakresie. W czasie kręcenia "Kariery Nikosia Dyzmy" kolega zadzwonił do mnie i powiedział, abym kupił jakąś kolorowa gazetę. Znalazłem nagłówek "Ofiary polskiego show-bussinesu" a na trzech stronach zdjęcia narkomanów, alkoholików i ... moje zdjęcie z siłowni z festiwalu w Międzyzdrojach jako ofiary amerykańskiej choroby igorektycznej, (zachłanne rozwijanie mięśni). Powtarzały to potem mojej trzynastoletniej córce szkolne koleżanki i koledzy, że ich tatuś jest chory. Dlatego sprawa trafiła do sądu z wnioskiem o odszkodowanie 50.000 złotych przeznaczonych na szlachetny cel, na fundację ARTSport.
- Myśli Pan , że trudna sytuacja gospodarcza kraju jest dobrą pożywką dla komedii filmowych takich jak "Kariera Nikosia Dyzmy" z Pana udziałem ?
- Najtrudniejsza jest sytuacja samego polskiego kina, a z tego, że ludzie nie mają co do garnka włożyć czasem śmiać się po prostu nie wypada .

Święto 3 Maja
Jak to z tablicą przy Szewskiej było.
tablica.jpg (22952 bytes)

Trzeciego maja 1986 roku, w Andrychowie przy ulicy Krakowskiej 122, w budynku, w którym mieściła się ówczesna siedziba andrychowskiej organizacji Stronnictwa Demokratycznego, odbyła się pierwsza w PRL-u wielka uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 195 rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji. Konstytucji, którą później potomni nazwali Konstytucja 3 Maja.(...) Do 1999 roku, w trakcie oficjalnych uroczystości, wypowiadali się zgodnie przedstawiciele Władz Gminy oraz przedstawiciele fundatorów tablicy. Od tego roku, pod tablicą, wypowiadają się jedynie przedstawiciele.... andrychowskich władz. Ale widocznie taka jest kolej rzeczy.

Spotkanie środowisk gospodarczych
z Małopolskim Kuratorem Oświaty
i Dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Ustalono, że dojdzie do spotkania Kuratora z władzami Stowarzyszenia, reprezentantami Cechów Rzemieślniczych i Kongregacji Kupieckich i zainteresowanymi przedsiębiorcami. Ustalono, ze spotkanie takie odbędzie się w Andrychowie 24 maja br o godz. 16,30 w Restauracji Stek u Mateusza.

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że zapisy na spotkanie przyjmowane są pod
numerem tel. (0....33) 875 26 64

OŚWIĘCIMSKIE HISTORIE

Mieszko I był dobrym i sprawnie działającym gospodarzem księstwa cieszyńskiego. Zakładał miasta (Bielsko, Frysztat, Kęty, Zator) i gminy(m.in. Wielką Polankę) na nowym prawie. Nadawał im przywileje sądownicze (Oświęcim) i handlowe (Oświęcim, Zator). Dbał o Kościół i klasztory, m.in. dokończył budowę kościoła i klasztoru dominikańskiego w Oświęcimiu. Udzielając poparcia biskupowi Tomaszowi II z Wrocławia, wdał się w zbrojny zatarg z, w dużej mierze wychowankiem dworu praskiego, Henrykiem Probusem, który później dostał się na krakowski tron. Osłabiony tym zatargiem, znalazł się w orbicie wpływów króla Czech Wacława II Przemyślidy i wraz z braćmi złożył mu hołd lenny. Później w 1300 r. w Gnieźnie abp Jakub Świnka koronował Wacława II na króla Polski, co było wyrazem nie tylko niezadowolenia z rządów Władysława Łokietka w Wielkopolsce, ale również przejawem powrotu idei zjednoczenia Czech i Polski w ręku jednego władcy.

KRUK , KARO  -
oszczędne ekologiczne nowoczesne kotły C.O.

Obecna sytuacja gospodarcza zmusza nas do ciągłych poszukiwań oszczędności . Koszty ogrzewania nawet niedużego domu mocno nadwerężają budżety rodzinne. Jedynym na to sposobem jest poszukiwanie alternatywnego źródła ciepła. W naszym regionie poza wszech panującym węglem coraz większym uznaniem i zainteresowaniem zaczynają się cieszyć proekologiczne, odnawialne źródła energii. Mowa tu o drewnie i biomasie (odpadach drzewnych, trocinach, słomie, wiklinie itp.). Opału tego typu nie brakuje w żadnym wiejskim gospodarstwie. Każdy posiada choćby niewielki ogród, sad, nie mówiąc już o gospodarstwach rolniczych czy leśnych.
Niejednokrotnie właściciele mają nawet spore problemy z zagospodarowaniem odpadów powstających na terenie ich posesji. Jak się okazuje są na to sposoby , wszelkie odpady spalone w odpowiedni sposób mogą ogrzać nasz dom i wodę użytkową, pozwalając nam przy tym zaoszczędzić sporą ilość gotówki .

VI DNI FILMU POLSKIEGO W BRZESZCZACH
Wesoło o smutnej rzeczywistościLogo  dni filmu polskiego.jpg (7610 bytes)

VI Dni Filmu Polskiego w Brzeszczach już za nami. Cieszy trwanie tej sprawnie organizowanej i wspieranej przez sponsorów prezentacji najnowszego dorobku polskich filmowców. Wyświetlono 8 filmów fabularnych. Tym razem dominowały filmy o tematyce współczesnej , a jedyny w kostiumie to "Chopin pragnienie miłości" w rez. Jerzego Antczaka. Z publicznością spotkali się młoda aktorka Kinga Preis i gwiazda - Cezary Pazura.

To co najlepsze nie tylko w polskim kinie

W dniach od 5 - 7 kwietnia br. w Miejskim Domu Kultury w Brzeszczach odbyły się już VI DNI FILMU POLSKIEGO. Gościli na nich najciekawsi polscy artyści filmowi. Cieszą się od lat dużym zainteresowaniem publiczności nie tylko z tego miasta , ale także kinomanów z powiatów oświęcimskiego czy wadowickiego. Z tej okazji rozmawiamy z szefową kina i organizatorką tej imprezy i innych poświęconych polskiemu kinu - Anetą Wądrzyk

.

Oświecimskich historii ciąg dalszy.

Co mnie Pan monitorujesz!!!
(felieton red. Stanisława Bubina w Dzienniku Zachonim)

Jest takie modne pojecie "mobbing" i oznacza ono molestowanie przez przełożonego. Molestowanie nie musi być seksualne. Każdy rodzaj dręczenia, również psychicznego, da się podciągnąć pod "mobbing". Jak wygląda "mobbing" po oświęcimsku? Nie wiem dość dobrze, ale docierają do mnie niepokojące sygnały z kręgów Państwowego Muzeum. Dręczenie pracowników Państwowego Muzeum jest podwójnie straszne, ponieważ nabiera wymowy symbolu. Przecież to Pomnik Zagłady. Celowo jednak nie używam nazwy obozu, żeby nie wprowadzać ponurych klimatów z przeszłości. Zresztą, klimaty przeszłości nie mają z tą sprawą z nic wspólnego, są jak najbardziej współczesne.(...) Nerwowość zapanowała w Muzeum tak straszna, że przewodnikom nie wolno nawet odpowiadać na pytania turystów, co znajduje się po przeciwnej stronie ulicy i czy warto tam zajrzeć. Ta nerwowość jest tak wielka, że kiedy pracownik nowego, legalnie działającego od 20 kwietnia centrum obsługowego zaczął się dłużej przyglądać autokarom wjeżdżającym do obozu, pracownik Muzeum nie wytrzymał i zaczął krzyczeć: "A co nas tak monitorujecie?!" (...)Do tej pory myślałem, że w obrębie Państwowego Muzeum wszystko jest państwowe, tymczasem dowiaduję się, że cała sfera obsługi (no, prawie cała) jest w prywatnych rękach. Na przykład parkingi. Nic więc dziwnego, że pomiędzy konkurującymi parkingami (tym wewnętrznym i tym zewnętrznym) rozgorzała prawdziwa wojna. Stary parkingowiec poczuł w nowym konkurenta i zaczyna go zwalczać. Wokół Pomnika Zagłady nadal więc nie jest cicho, ale nie jest - bo dyrekcja Państwowego Muzeum zanadto gorliwie broni starego porządku. Ot i całe zagadnienie. Trochę się temu dziwię, bo dyrekcja tak szacownej placówki powinna przede wszystkim dbać o spokój na wielkim cmentarzu.(...)

powrót do spisu treści