Nowe Forum Gospodarcze - czerwiec 2002

Magazyn dostępny w kioskach "RUCH", urzędach pocztowych i prenumeracie) w numerze m.in.
(w internecie: na niebiesko pola aktywne, kliknij, a uzyskasz więcej informacji)
Aktualizacja w internecie w miarę napływu informacji, dlatego treść wydania tradycyjnego może się różnić od wydania internetowego.

okladka.jpg (38472 bytes)

Co pozostawimy
naszym dzieciom?

(...) Narzekamy na totalny brak poszanowania autorytetów, a czy zastanowiliśmy się kiedyś, że my dorośli sami te autorytety niszczymy. Jeśli klopot.jpg (4631 bytes)dziecko w domu słyszy, że nauczyciel to "debil", jeżeli dziecko w szkole słyszy, żeby zachowywało się uczciwie, a później, aby zaliczyć przedmiot musi brać korepetycję u kolegi nauczyciela przedmiotu, z którym "rzekomo" nie może sobie dać rady, jeśli dziecku wmawia się, że nie szata zdobi człowieka a następnie widzi jak jego rówieśnicy paradują w najdroższych "ciuchach", uważając to za wyróżnik ich "szpanerskiej" pozycji. Jeśli uświadamia się go, że należy chronić przyrodę, a następnie widzi jak jego ojciec lub matka w ciszy, najczęściej pod osłoną nocy wysypuje nieczystości do lasu. Jeśli w telewizji, w programach i filmach zwłaszcza amerykańskich widzi, że o pozycji człowieka decyduje nie to co wie i umie, ale to, ile posiada (nie zawsze zresztą legalnie zdobyte) - to powiedzmy sobie uczciwie, że my, dorośli, sami zapracowujemy na to, aby niszczyć wszelkie autorytety. W tym niestety i nasz własny.(...)

Rzemieślnicy, przedsiębiorcy i kupcy pytają
CO DALEJ
ZE SZKOLENIEM UCZNIÓW?

W dniu 24 maja br. na zaproszenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Małopolski przebywali w Andrychowie Małopolski Kurator Oświaty i Wychowania Pan Jerzy Lackowski oraz Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Pan Andrzej Martynuska.kurator-prezydium.jpg (7618 bytes)
W zorganizowanym przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców Małopolski uczestniczyli przedstawiciele środowisk gospodarczych Zachodniej Małopolski, z powiatów oświęcimskiego, wadowickiego i suskiego, którzy w swoich organizacjach odpowiadają, bądź nadzorują sprawy związane ze szkoleniem uczniów i zatrudnianiem pracowników młodocianych. Ponieważ tradycyjnie już przed spotkaniem do zaproszonych gości wcześniej wysłane zostały problemy, z jakimi spotykają się rzemieślnicy, przedsiębiorcy i kupcy dyskusja miała charakter rzeczowej wymiany zdań.(...) Kurator Jerzy Lackowski nie ukrywał, ze szkolnictwo zawodowe czekają zmiany. Jego zdaniem te zmiany są konieczne, aby "docenić mistrzostwo w zawodzie". Zdaniem kuratora dzisiaj nauczyciele uczący w szkołach zawodowych mają poczucie niższości w stosunku do nauczycieli uczących w liceach i technikach, co niestety przekłada się na odczucia uczniów (...)

Halowy Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych
"O Puchar Stowarzyszenia
Przedsiębiorców Małopolski"

odprawa.jpg (15813 bytes)W dniach 20 i 25 maja br odbył się w Andrychowie Halowy Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych o "Puchar Stowarzyszenia Przedsiębiorców Małopolski". Turniej zorganizował andrychowski oddział Stowarzyszenia Przedsiębiorców Małopolski wraz z Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Do turnieju przystąpiło 10 drużyn z terenu Miasta i Gminy Andrychów. Eliminacje odbyły się w dniu 20 maja br w hali Sportowej przy ul. 1 maja. W ich wyniku wyłoniona została czwórka finalistów, którzy 25 maja rozegrali między sobą mecze, które ustaliły następującą kolejność: 1 miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej nr 5 z Andrychowa, drugie miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa z Targanic, trzecie miejsce przypadło drużynie Szkoły Podstawowej nr 4 a czwarte drużynie Szkoły Podstawowej nr 2. (...)

Samorządność oddolna?

MDSM.jpg (8055 bytes)Na oświęcimskim osiedlu Zasole, na którego terenie znajduje się Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, 6 maja br. miało miejsce Forum Rad Osiedli Małopolski. Uczestnicy stworzyli Grupę Inicjatywną, by powołać wojewódzką a być może w przyszłości ogólnopolską reprezentację osiedlowych samorządów, celem egzekwowania od rad gminnych realizacji potrzeb, mniejszych od gmin miejskich, społeczności osiedlowych. Zanim jednak przystąpiono do wymiany poglądów i prezentowania potrzeby takiego oddolnego działania, organizatorzy tj. Rada i Zarząd Osiedla Zasole w Oświęcimiu zaprosiły dzieci i młodzież do przedstawienia krótkiego programu artystycznego. Byłoby to może sprawą nie zawsze godną wzmianki, gdyby nie treść i naturalność zaangażowania tych młodych artystów. Treść tak znamiennie przeciwstawiająca się ograniczeniom rozwojowym tego właśnie osiedla i miasta narzucanym przez Międzynarodową Radę Oświęcimską.

Z Porąbki do Teksasu
Opowieść Andrzeja Kruczka

Po dwudziestu latach na emigracji w USA przyjechałT- jako Indiana Jones.jpg (7529 bytes) ostatnio do Polski Andrzej Kruczek z okolic Porąbki. Odwiedził rodziców. Miał okazję porównać jak wygląda kraj z perspektywy czasu spędzonego Ameryce.
Moja rodzina pochodzi z Bielska - Białej- opowiada Andrzej wioząc nas swoim wielkim samochodem dodge turbo diesel - O tu, jak płynie ten potok pod Wielką Puszczą moim pierwszym koniem ściągałem wyrąbane drzewa. Omal pierwszego dnia nie zginął w wypadku. Kupiliśmy tę chałupę na stoku Beskidu Małego w Łazach w okolicach Porąbki. Sam wykonałem drewniane wykończenie wnętrza i kominek w stylu western. W stajni stoi koń , którym na codzień powozi mój ojciec. Ojca ze względu na oryginalny kucyk włosów nazywają "Ostatnim Mohikaninem". Koń służy mu pod wierzch, do fury i sań. Pasie się na tym ładnym kawałku łąki. Ojca i matkę chciałbym odwiedzać co pół roku, po czym wracam do mojego interesu w Teksasie. Wyjechałem tam na stałe 20 lat temu.

Pod patronatem medialnym "NFG"
Szkoła kaskaderów "13"

Marek Sołek Stunt - Team to jedyna grupa kaskaderska w Krakowie. Dzięki wspaniałej bazie szkoleniowej jaką jest budynek Szkoły Kaskaderów "13" w kaskader Lukasz Lipiarz.jpg (9009 bytes)Krakowie, przy ulicy Podgórki 18, kilkadziesiąt młodych osób pod okiem Sołka i zapraszanych przez niego mistrzów efektów specjalnych, przeszło tu wszechstronne wyszkolenie kaskaderskie i stosowny egzamin, taki jak np. z palenia płomienia na ubraniu i skórze czy skoków z 8 metrów wysokości. Szereg osób zostało w szkole jako profesjonalni, zarabiający kaskaderzy np. Łukasz Lipiarz, znany kaskader - szermierz, odtwórca postaci Michała Wołodyjowskiego i pilot rajdów samochodowych czy kaskaderka - jeździec Katarzyna Szczepańska, wcielająca się w rolę Heleny, wreszcie Kozak, czyli Jacek Gesing (na zdjęciu).

Supermarkety INTERMARCHE

Jak zapewne nasi czytelnicy wiedzą, w Andrychowie, obok nowego kościoła na osiedlu Lenartowicza ma być wybudowany nowy sklep o dużej powierzchni handlowej. Przeciw tej budowie zaprotestowali kupcy ilogo INTERMARCHE.gif (57001 bytes) przedsiębiorcy, którzy zorganizowali pikietę w czasie obrad Rady Miejskiej. Weszli również w spór prawny, jako strona w postępowaniu o zezwolenie na budowę. Ponieważ sprawa toczy się w poszczególnych instancjach samorządowych, nie chcemy zajmować się, przynajmniej na razie tą sprawą, chociaż pojawiają się sygnały, iż nie wszystko jest w tej sprawie jasne i proste. Wiadomo już, że inwestor wystąpił już do Urzędu Miejskiego o zgodę na budowę i wiadomo już, wedle oświadczenia inwestora, że będzie to sklep należący do sieci INTERMARCHE. Chcemy zatem naszym czytelnikom krótko przedstawić tą sieć handlową.
W 1969, we Francji, Jean-Pierre Le Roch zgromadził wokół siebie 75 niezależnych dystrybutorów. Razem postanawiają działać pod szyldem EX, który później zmienili na INTERMARCHE. W 1979 otwierają pierwszy, wyspecjalizowany w sprzedaży artykułów do majsterkowania BRICOMARCHE. Przy tej okazji "Muszkieterowie", bo tak sami siebie nazywają, potwierdzają zasadę "jeden człowiek, jeden zawód". W 1989 wraz z otwarciem INTERMARCHE w Hiszpanii następuje początek działalności Muszkieterów w Europie.  W 1993 - otwarcie pierwszego INTERMARCHE we Włoszech. W 1995 - otwarcie pierwszego ECOMARCHE w Portugalii. W 1996 następuje otwarcie Bazy Poznańskiej w Polsce. W 1997 - otwarcie pierwszego sklepu INTERMARCHE w Polsce.

Nie boję się autoironii
mówi JAN PESZEK dzienikarzowi "Nowego Forum Gospodarczego"

To zjawisko normalne w każdym kraju bo taki charakterJan Peszek z corka Maria fot A Dyka.jpg (12636 bytes) ma nasz zawód, którego źródłem jest wprawdzie teatr, że aktorzy uczestniczą nieraz w wielu artystycznych i mniej artystycznych przedsięwzięciach. Ma to, jak wiem z własnego doświadczenia, zasadniczy wpływ na dobór widzów. Tak jest z popularnością z telewizyjnego serialu i kina Andrzeja Grabowskiego. Jednak nie przeceniałbym tego tak bardzo, bo spektakl Schaeffera, a gramy w nim nieprzerwanie od 1987 roku, cieszy sięod początku niesłabnącym powodzeniem. Jeżeli coś się zmienia to my sami z wiekiem biologicznym, ale chyba nie mentalnym. W tym sensie jesteśmy w nim wciąż młodzi i udział w tej sztuce sprawia nam niesłabnącą radość i przyjemność odwzajemnianą przez publiczność .(...) Aktor pozbawiony autoironii, możliwości ironizowania i prześmiania samego siebie czy zobaczenia własnej twarzy w innym świetle i bawienia się samym sobą w sensie także operatywności scenicznej i swojego warsztatu, nie jest aktorem pewnym.(...)Ja byłem z Andrychowa (nie tylko ja bo są jeszcze także inni aktorzy z mojego rodzinnego miasta), Grabowscy z Alwerni, a z Brudze pod Zatorem Jerzy Goliński. Był on dla mnie jednym z pierwszych mistrzów reżyserskich. Grałem u niego takie role jak Konrad w Wyzwoleniu. Natomiast Mikołaja Grabowskiego spotkałem w szkole teatralnej. Byłem dla niego starszym kolegą, ale poza tym wiedziałem na przykład, że umawia się z moją siostrą na randki w Wadowicach, gdzie chodził do liceum. I tak zazębiały się nasze życiowe koła.(...)

Polski James Bond

Wywiad z Markiem Sołkiem, aktorem i kaskaderem

Marek Solek jako James Bond.jpg (4571 bytes)Byłem konsultantem do spraw kaskaderskich i w radiu poproszono mnie, abym pomógł reżyserowi w ułożeniu scen kaskaderskich i użyczył do występów całego mojego zespołu kaskaderów. Jednak w tym samym czasie miałem występować i opiekować się drugim, wielkim programem kaskaderskim, który miał całe lato jeździć po kraju, czyli "Okocimskimi Taborami "Ogniem i mieczem". Już od czterech miesięcy szukano aktorów do roli Bonda i jego dziewczyny Nataszy. W całej Polsce prowadzono castingi, ale wymagania fizyczne były tak wysokie i te osoby kolejno odpadały. Trzeba było stoczyć wielką ilość walk na scenie, jeździć na linie i ... śpiewać.
- Nie zaprzeczysz, że pewne Twoje podobieństwo do młodego Seana Connery czy Pierce Brosnana nie odegrało tu pewnej roli ?
- Gdybym był podobny do któregoś z aktorów hollywoodzkich, to może nie siedziałbym w kraju, tylko w Hollywood jako ich dubler. To było tak: siedzieliśmy kiedyś na jakiejś konferencji czy naradzie w siedzibie RMF na Kopcu Kościuszki w Krakowie. Staś Tyczyński ciągle spoglądał po zebranych na niej około 10 aktorach i wreszcie mówi: po co my szukamy kogoś do roli Bonda, skoro idealny kandydat siedzi sobie spokojnie obok nas. Powiedział, że tylko ja wytrzymam te rolę zaplanowaną na 60 występów. Zdawałem sobie sprawę, że musiałbym zostawić mój drugi zespół kaskaderski złożony z 40 osób i... z początku odmówiłem. Jednak RMF uparło się przy tej obsadzie i w końcu klamka zapadła

KONIE NA PODBESKIDZIU

Rancho Adama panorama.jpg (11516 bytes)Beskidy to góry o pięknych szlakach do jazdy konnej. Pisaliśmy o części z nich znajdujących w powiatach wadowickim i suskim w Nowym Forum Gospodarczym w numerach 11-12 i 17-18 z 2001 r. Między innymi o klubie jazdy konnej w Inwałdzie p. Adama Marczyńskiego posiadającego siedem koni i zabytkowe powozy. Na utrzymania koni przeznacza on część pieniędzy zarobionych w swojej restauracji i piekarni.
Pora na rzut oka za Przełęcz Kocierską do Żywca i Ślemienia, by pokazać jak tamtejsi biznesmeni zdecydowali się zainwestować także w działalność, związaną ze sportem, rekreacją i hodowlą koni. Stację Ogierów Bolix w Żywcu zbudował producent klejów. Gospodarstwo Agroturystyczne w Ślemieniu tzw. Rancho Adama zbudowali na wsi na przysłowiowym ściernisku właściciele firmy budowlanej. Do Ślemienia pojechać może każdy kto lubi wypoczynek z rodziną, pikniki, grilowanie. Dzieci mogą albo bawić się na plenerowych huśtawkach, kąpać się w basenie lub uczyć konnej jazdy na koniach huculskich, dorośli konno pojechać stokami gór nawet nad widoczne w oddali jezioro Żywieckie. Wprawdzie to już teren województwa śląskiego, ale żywiecczyzna i powiaty byłego województwa bielskiego są tradycyjnym miejscem dla rekreacji także mieszkańców Andrychowa, Kęt, Wadowic czy Oświęcimia skąd do Żywca jest przez przełęcz ok. 2o km. Wystarczy przejechać przełęcz Kocierską lub Wielka Puszczę, by znaleźć się nad żywieckim zalewem.

Stowarzyszenie Gmin
i Powiatów Małopolski

jest SGPM.jpg (9773 bytes)największą regionalną organizacją samorządową w Polsce, założoną w 1991 r. z inicjatywy ówczesnego Przewodniczącego Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Kazimierza Barczyka, który jest przewodniczącym Stowarzyszenia przez trzecią kadencję. Stowarzyszenie zrzesza obecnie blisko 140 gmin i powiatów z terenu województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, części śląskiego i lubelskiego (obszar historycznej Małopolski).
Celem Stowarzyszenia jest umocnienie kulturalnych i gospodarczych więzi wśród mieszkańców regionu, a także promocja Małopolski zarówno w kraju, jak i zagranicą. Od 1995 r. SGiPM nadaje tytuł Małopolanina Roku. Pierwszy i jedyny tytuł Honorowy Małopolanina Wszechczasów został nadany Janowi Pawłowi II - najwybitniejszemu w dziejach Polakowi. SGiPM reprezentuje gminy i powiaty z regionu historycznej Małopolski wobec rządu i parlamentu, zabierając głos w najistotniejszych dla samorządu kwestiach. Podejmuje działania na rzecz współpracy regionalnych związków gmin i powiatów w ramach Federacji Związków Gmin i Powiatów RP.

Z butami do UNII?

Każdemu z nas zdarzyło się przynajmniej raz kupić jakiś bubel, który albo zaraz się rozleciał i natychmiast wylądował w WB01396_.gif (309 bytes)koszu, albo zasilił nasze składowisko przedmiotów "oczekujących naprawę". Jak powiadają statystyki tylko co dziesiąta osoba w Polsce kupująca przedmiot wartości do 100 złotych, decyduje się na dochodzenie swoich praw na drodze gwarancji. W przypadku zakupu butów ta statystyka wygląda z pewnością jeszcze gorzej. Często jesteśmy skłonni siebie winić za brakoróbstwo producenta. A to mówimy, że mamy za wysokie podbicie, a to za szeroką piętę, innym razem winę zwalimy na płaskostopie, a jeszcze kiedy indziej na ...za bardzo wystające paluchy u nóg. W każdym z tych przypadków domorośli eksperci podrzucają nam mnóstwo domowych sposobów: wypychanie butów gazetami, rozciąganie prawidłami, zmiękczenie skóry obranym ziemniakiem itd... Oczywiście każdy z nas doskonale zna ostateczną poradę, gdy zawiodą wcześniejsze: buty muszą "się rozchodzić"! Kiedyś było inaczej...
Cofnijmy się jakieś pięćset lat. Buty produkowały tylko warsztaty szewskie zrzeszone w cechach. Poza cechem nie wolno było niczego sprzedawać. Wewnętrzne służby cechowe wypowiadały walkę przeciw fuszerom, którzy nie należąc do cechu i w związku z tym nie ponosząc różnych kosztów, wyrabiali towary i sprzedawali je pokątnie. Zły materiał, partacki wyrób uważany był nie tylko za oszustwo, ale i za ...ubliżenie dobrej czci cechu i miasta. Zły towar był palony.

Bank Spółdzielczy w Andrychowie
Zamiast Festynu - wyprawka do szkoły!

b.zadora.jpg (6283 bytes)Bank Spółdzielczy w Andrychowie przyzwyczaił nas do tego, że od sześciu lat w czerwcu z okazji Dnia Spółdzielczości Bankowej organizował bezpłatne festyny dla mieszkańców Miasta i Gminy Andrychów. Ponieważ na festynach występowały zwykle gwiazdy polskiej (i nie tylko) estrady, na imprezę ściągało kilka, kilkanaście tysięcy ludzi, nie tylko z Andrychowa i okolic, ale również przyjeżdżało dużo gości ze znacznie oddalonych od Andrychowa miejscowości. W tym roku będzie jednak inaczej. Zarząd Banku, znając trudną sytuację materialną społeczności lokalnej Gmin Andrychów i Wieprz postanowił zrezygnować z organizacji festynu, a środki finansowe, przeznaczyć na zakup materiałów i pomocy szkolnych dla dzieci z rodzin najuboższych. Postanowiono w ten sposób wspomóc ok. 200 dzieci. Przedstawiciele Zarządu Banku wystosowali oficjalne pisma do dyrektorów szkół z prośbą o wytypowanie uczniów, którym taka pomoc byłaby niezbędna. Po weryfikacji zgłoszeń, wydawanie materiałów szkolnych odbędzie się po 19 sierpnia br.

Nasz fotoreporter wystawia

Pod patronatem medialnym Nowego Forum Gospodarczego aktualnie sa eksponowane następujące wystawy naszegoKalwaria Klasztor Monika.jpg (11167 bytes) fotoreportera Wiesława Adamika o kulisach superprodukcji filmowych : "Przemarsz i bitwa" o filmie "Pan Tadeusz" w Centrum Kultury na Zamku w Niepołomicach od 31 maja br. w czasie Dni Niepołomic ( tego dnia o 18.00 uroczysty wernisaż)- ekspozycja czynna bedzie całe lato, "Korzenie Chrześcijaństwa" o filmie "Quo vadis" w dniach 20 maja - 20 czerwca br. w Myślenickim Ośrodku Kultury w Myślenicach (spotkanie z autorem w ramach Dni Myślenic 7 czerwca).
Ponadto wystawa pt. "Szkoła Kaskaderów Filmowych w Krakowie" od 17 maja do 30 sierpnia w Ośrodku Wypoczynkowym "Górnik" w Zawoi- Mosorne.
Na rodzinną ziemię dzieciństwa pisarza Henryka Sienkiewicza pojechała wystawa pt. Kresowi Rycerze - fotografii z planu filmu "Ogniem i mieczem", gdzie w Muzeum Centrum Kultury w Woli Gułowskiej została uroczyście otwarta 8 maja br. z udziałem uczestników miedzynarodowego pleneru artystycznego "Powroty do źródeł" zorganizowanego przez Biuro Współpracy Kulturalnej i Artystycznej z Polonią Świata ADSUM z siedzibą w Bielsku Białej(!) i Warszawie. Od lipca ta wystawa trafi do pobliskiego Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej na Podlasiu.

powrót do spisu treści