Nowe Forum Gospodarcze - wrzesień 2002

Magazyn dostępny w kioskach "RUCH", urzędach pocztowych i prenumeracie) w numerze m.in.
(w internecie: na niebiesko pola aktywne, kliknij, a uzyskasz więcej informacji)
Aktualizacja w internecie w miarę napływu informacji, dlatego treść wydania tradycyjnego może się różnić od wydania internetowego.

Kliknij a zobaczysz powiększenie
tytułowej strony bieżącego numeru magazynu!

 

Komitet Wyborczy Wyborców
FORUM GOSPODARCZE
.

Jak już wcześniej naszych czytelników informowaliśmy, w Andrychowie rozpoczął przygotowania do wyborów samorządowych Komitet Wyborczy Wyborców FORUM GOSPODARCZE.
Forum Gospodarcze jest ugrupowaniem wyborczym nie identyfikującym się z żadną opcją ideologiczną. Zdaniem twórców Komitetu odwoływanie się do ideologii i polityki, w momencie kiedy wiadomo jaka jest sytuacja gospodarcza Kraju i regionu, winno zejść na drugi plan. Na plan pierwszy winny wysunąć się problemy gospodarcze: poszukiwanie inwestorów, ułatwienia dla ludzi inwestujących i tworzących nowe miejsca pracy, dobre gospodarowanie majątkiem publicznym. Gdy ludzie będą mieli co do garnka włożyć, matki nie będą się musiały martwić czym nakarmić głodne dzieci, będą malały kolejki ludzi poszukujących pracy a ci, którzy prowadzą lub będą chcieli rozpocząć działalność gospodarczą będą mieli wsparcie samorządów, wtedy będzie dopiero można mówić o metafizyce: idei, ideologiach, lewicach, prawicach, itp. Najpierw trzeba pomyśleć jak zapełnić budżet, a dopiero potem dyskutować o jego dzieleniu - a nie odwrotnie.

Zbigniew Grzyb kandydatem FORUM
NA BURMISTRZA ANDRYCHOWA

Są wśród nas ci, którzy pracują na własny rachunek: przedsiębiorcy, rzemieślnicy, kupcy, spółdzielcy, lekarze, przedstawicele wolnych zawodów; ci, którzy podjęli się pracy najemnej: robotnicy, pracownicy administracji, służby zdrowia, oświaty i kultury.
Są ludzie młodzi, którzy wchodzą w życie i szukają dla siebie perspektyw na Ziemi Andrychowskiej, ale także seniorzy, którzy aktywność zawodową mają za sobą, ale swoją działalnością społeczną i doświadczeniem życiowym chcą wspomóc nas w dziele uczynienia z Ziemi Andrychowskiej miejsca, gdzie można godnie żyć, pracować i wypoczywać.
Miejsca, skąd przedsiębiorcy nie muszą przenosić swoich firm, ale mogą inwestować bezpiecznie, chętnie i bez wyniszczającej lokalną przedsiębiorczość nieuczciwej konkurencji, dając w ten sposób mieszkańcom pracę i godziwe zarobki a Gminie i skarbowi państwa, uczciwie płacone podatki.

KTO MA USZY NIECHAJ SŁUCHA

Ojczyzno moja kochana; Polsko, (...) Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna!? . (Dzienniczek, 1038). Tymi słowami z Dzienniczka świętej Faustyny pragnę Was pożegnać, drodzy bracia i siostry, moi rodacy!
W chwili, w której przychodzi mi wracać do Watykanu, spoglądam raz jeszcze na was wszystkich z wielką radością i dziękuję Bogu, że dane mi było znowu przebywać w Ojczyźnie. Myślami obejmuję kolejne etapy tej trzydniowej pielgrzymki: Łagiewniki, krakowskie Błonia, Kalwarię Zebrzydowską. Zachowuję w pamięci rozmodloną rzeszę wiernych, świadectwo wiary Kościoła w Polsce i waszej ufności w moc Bożego miłosierdzia. Żegnając się z Polską, pragnę was wszystkich, drodzy rodacy, serdecznie pozdrowić. Tak wielu mnie oczekiwało, tak wielu pragnęło się ze mną spotkać. Nie wszystkim było to dane. Może następnym razem...

U PATRONEK EUROPY

Jakże odmienne jest pojmowanie świętych i Patronek Europy. Święta Brygida ma swoją bazylikę w Gdańsku. Święta Teresa Benedykta od Krzyża nie ma zaznaczonego miejsca męczeńskiej śmierci na terenie Muzeum byłego KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. (...) Nie było tam jednak żadnej informacji o śmierci Edyty Stein w tym właśnie miejscu. A jeszcze kilka lat temu taka informacja tam się znajdowała. Obchodząc dookoła to miejsce męczeństwa wielu osób, znalazłem lekko zwiędniętą, jakby wczorajszą różę. Położyłem ją wraz z zapalonym zniczem obok tablicy na murku fundamentów tej jedne z pierwszych komór gazowych w KL Auschwitz-Birkenau. Później w rozmowie z pracownikami Muzeum dowiedziałem się, że wczoraj wieczorem było sprzątanie. Rozumiem, że należy dbać o estetykę takich miejsc, że należy usuwać wypalone znicze i butwiejące bukiety, ale usuwanie widocznych wyrazów uznania, które jeszcze nie stały się śmieciem, jest rzeczą jednak niepokojącą.

Wrażenia Polonusa z Polski
POLSKA TRUSKAWKA STOJĄCA
Siedząc na tarasie restauracji "Lalka" w hotelu Sheraton w Warszawie, zajadając się truskawkami ze śmietaną, mam po lewej stronie budynek "Credit Union" na którym jeszcze niedawno, z okazji wizyty Papieża, wisiał transparent, "Ty jesteś Mojżeszem naszych czasów". Ponieważ napisy były uplasowane jeden pod drugim, zlewały się wiec w jedno prorocze zdanie :
"Credit Union - Ty jesteś Mojżeszem naszych czasów".

NA KONIU DO MONTE CASSINO
Jego ojciec po przejściu szlaku bojowego w czasie II wojny światowej osiadł w Chełmie Lubelskim. Wtedy 5 - letni Wowa nauczył się jeździć konno i tę sztukę po latach opanował tak znakomicie, że grał na koniu w filmie w scenach trudnych nawet dla kaskaderów (m.in. serial "Crimen", "Ogniem i mieczem") i wyruszał w samotne rajdy konne szlakami wojska polskiego po Europie. Niedawno taką opowieść o konnym rajdzie z Polski do grobów polskich żołnierzy, którzy polegli zdobywając klasztor Monte Cassino, ilustrowaną slajdami, przekazał dzieciom wypoczywającym w Zawoi.

OD JULII DO JANOSIKA
Jesienią zobaczymy na ekranach wiele nowych i głośnych, polskich filmów takich jak "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego (o premierze zaplanowanej na 4 IX w Filharmonii Narodowej w Warszawie wkrótce napiszemy), ekranizacja fredrowskiej "Zemsty" w reż. Andrzeja Wajdy (premiera w październiku). Widzom nie powinno również umknąć uwagi najnowsze dzieło Agnieszki Holland w koprodukcji polsko - kanadyjskiej pt. "Julia wraca do domu" (w rolach głównych m.in. Maciej Stuhr i Jerzy Nowak).
O tym filmie oraz o filmie o Janosiku rozmawiamy z Agnieszką HOLLAND - wybitną polską reżyserką.

Chcecie mieć kino? To pomóżcie !
Od dawna patronujemy w NFG potrzebnym inicjatywom. Do nich zaliczamy sprawę uratowania kina "Beskid" w Andrychowie, remontowanego staraniem właściciela obiektu Parafii Świętego Macieja kierowanej przez Ks. Dziekana Franciszka Skupnia i ekipę remontową pod kierunkiem Józefa Bizonia z Andrychowa. Czy uda mu się uruchomić kino jeszcze w październiku br.? Tak, jeśli znajdą się sponsorzy, który wesprą materialnie ostatni etap renowacji. Odnowiono na koszt parafii hol, dach i zaplecze kina, lecz w sali głównej trzeba odnowić fotele i pomalować część pomieszczeń. Na to brakuje w tym momencie pieniędzy. Ich brak opóźni lub nawet uniemożliwi otwarcie obiektu jako kina.

W papierowym numerze "NFG" między innymi:

"Z Meksyku do lasek" - autor Jerzy Skoryna z Meksyku, "Jezu, ufam Tobie" - historia namalowania Cudownego Obrazu, "Daleko od polityki" - festiwal filmowy w Krakowie, "Lek na całe zło" - bajdurzenia liberałów, "Maspex Wadowice kupi wiecej", "Nowe władze Związku Pracodawców "PODBESKIDZIE", "Igrzysk ciąg dalszy" - felieton Andrzeja Szydlika, "Poplatane są nasze losy" konstatuje Rodak, "Festiwalowa sonda NFG", oraz wiele innych ciekawych materiałów

powrót do spisu treści