Nowe Forum Gospodarcze - marzec 2003

Magazyn dostępny w kioskach "RUCH", urzędach pocztowych i prenumeracie, w numerze m.in.
(w internecie: na niebiesko pola aktywne, kliknij, a uzyskasz więcej informacji). Aktualizacja w internecie w miarę napływu informacji, dlatego treść wydania tradycyjnego może się różnić od wydania internetowego.

OKŁADKA MAGAZYNU

KLIKNIJ NA TYTUŁ A PRZECZYTASZ CAŁY ARTYKUŁ

.

Byle się kręciło...

Na trzy miesiące przed referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej rozpadła się koalicja rządząca. Pretekstem do wypowiedzenia przez SLD koalicji z PSL była sprawa winiet, które z dużą gorliwością forsował Pan Marek Pol z Unii Pracy. Dla Polaków, zwłaszcza tych zmotoryzowanych wprowadzenie winiet było niczym innym jak wprowadzeniem dodatkowego podatku. Ale jak ktoś przytomnie zauważył od 1995 roku w Polsce przybyło o kilkadziesiąt procent więcej aut, natomiast zmniejszyła się sprzedaż paliw. Zatem co się stało? Odpowiedź jest jedna! Nie kontrolowana sprzedaż paliw! Niektórzy oceniają, że w ten sposób budżet traci kilka miliardów złotych, a jak wiemy, wprowadzenie winiet miało przynieść budżetowi ok. 450 mln złotych. Może więc lepiej byłoby zająć się likwidacją nielegalnego handlu paliwami, zamiast obarczać obywateli kolejnym haraczem?
Może faktycznie stało się to, co napisała "Rzeczpospolita" cytując ministra pracy Jerzego Hausnera, że rozsypał się program gospodarczy proponowany przez koalicję rządową? Jeśli tak, to logiczną konsekwencją takiego stanu rzeczy musiał być rozpad tej koalicji. Pytanie tylko, kto zapłaci za fanaberie warszawskich polityków? Pewnie znowu mali i średni przedsiębiorcy. Oni muszą zapłacić, jak nie zapłacą to zawsze można ich zlicytować!

Wojewoda u przedsiębiorców

24 lutego br. w oświęcimskim Centrum Obsługi Turystów spotkali sięByli wszyscy, którzy mieli być! przedstawiciele środowisk gospodarczych, samorządów lokalnych i organizacji społecznych Zachodniej Małopolski. Reprezentowane były rzemieślnicze cechy z powiatów suskiego, wadowickiego, oświęcimskiego, chrzanowskiego, olkuskiego i bieruńsko-lędzińskiego, reprezentanci oddziałów Kongregacji Kupieckich, związków pracodawców, członkowie władz samorządowych poszczególnych szczebli a także starostowie, burmistrzowie i wójtowie z okolicznych powiatów, miast i gmin.
Okazją do spotkania i dyskusji o problemach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na własny rachunek, lokalnych sprawach, wymagających pilnego rozwiązania, była uroczystość wręczenia "Laurów Wokulskiego" dla wyróżniających się firm Zachodniej Małopolski i "Gęsich Piór" dla dziennikarzy piszących o problemach małopolskiej części Podbeskidzia.


Jerzy Adamik-Wojewoda Małopolski
Traktowane normalnie...

Już po raz drugi dane mi było uczestniczyć w spotkaniu środowisk gospodarczych Zachodniej Małopolski. Dzięki takim wizytom jestem zdecydowanie lepiej poinformowany o tym, co trapi mieszkańców tej części Małopolski. Niewątpliwie też skuteczniej mogę zabiegać o rozwój tych ziem. Na pewno od zeszłorocznego spotkania nie wszystko udało się załatwić. Część problemów, niestety, leży poza granicą moich kompetencji. W kilku przypadkach osiągnięto jednak pewien postęp, przed innymi rysują się jaśniejsze perspektywy.
Chcę podkreślić, że Ziemie Zachodniej Małopolski są traktowane przez mój urząd równorzędnie, jak każda inna część Województwa Małopolskiego. Ziemie zachodniej małopolski, powiaty oświęcimski, wadowicki czy suski nie są i nie będą ani dyskryminowane, ani uprzywilejowane. Są i będą traktowane identycznie jak inne części województwa.

Cech Rzemiosł Różnych w Kętach
skrócona historia

W roku 2003, dokładnie 18 lutego, minęła 254 rocznica nadania Statusu Wspólnego dla Cechów w Kętach. Król Jan Kazimierz, właśnie 18 lutego 164-9 r. w Krakowie nadał Status Wspólny Cechom w Kętach. Status ten później potwierdza i ratyfikuje Król Jan III Sobieski, a później Król August II.
W roku 1949 minęła 300-letnia rocznica nadania Statusu Wspólnego Rzemiosł w Kętach i z tej okazji został zaprojektowany i wykonany obraz z herbami rzemiosł, które istniały na naszym terenie. Obraz ten został namalowany w roku 1949 przez artystę Stanisława Jarząbka, za kwotę 10.000 zł. Obecnie obraz ten znajduje się w Domu Rzemiosła w Cechu Rzemiosł Różnych w Kętach.
Jest to bardzo cenna historyczna i praktycznie jedyna pamiątka, stanowiąca o istnieniu Cechów w Kętach w okresie Niepodległej Polski.

PROTECH - zdobywca "Lauru Wokulskiego"

Protech to prywatna polska firma specjalizująca się w produkcji iBiuro firmy Protech dystrybucji węglowych kotłów centralnego ogrzewania sterowanych elektronicznie o mocach 10-200 kW. Dla domów jednorodzinnych, zakładów, firm, szkół, parafii i innych obiektów użyteczności publicznej. Jako producent kotłów C.O. firma Protech posiada szerokie kontakty z producentami całej gamy asortymentu instalatorskiego, toteż od początku swej działalności, korzystając z tych kontaktów zajmuje się dystrybucją tegoż asortymentu oraz sprzedażą detaliczną w salonie instalatorskim znajdującym się na terenie firmy

"SPOŁEM" PSS Oświęcim

Logo Społem OświęcimFirma szczyci się własnymi wspaniałymi wypiekami, produkowanymi na bazie naturalnych surowców wg tradycyjnych polskich receptur. Obecnie jest największą siecią sprzedaży detalicznej w Oświęcimiu. Zdaniem kierownictwa, fakt ten zobowiązuje, dlatego też starają się spełniać oczekiwania swoich klientów polecając nie tylko dobre jakościowo towary w atrakcyjnych cenach, ale dbając również o wystrój i standard placówek. Regularnie co 3 tygodnie oświęcimski SPOŁEM wydaje gazetkę pn. "Promocja", w której każdy klient może znaleźć blisko 40 artykułów w atrakcyjnych, promocyjnych cenach.

Andoria - Andrychów
Stachanowskie tempo zmian...zarządów!

Nie tak dawno Andrychów zaskoczyła wiadomość o odwołaniu Hanny Kapko z funkcji prezesa zarządu WSW "Andoria" SA i powołaniu w jej miejsce Tadeusza Starowicza, byłego wiceprezesa firmy, a obecnie współudziałowca i prezesa zarządu Andorii-Mot. Andoria-Mot jest (była?) głównym odbiorcą silników z Andorii i producentem samochodów dostawczych i terenowych.

Parki Technologiczne - szansą rozwoju gospodarki

Ważnym wskaźnikiem stopnia rozwoju i siły gospodarki kraju jest poziom jej innowacyjności. W polskiej gospodarce jest on niestety niski Wymownie ilustrują to następujące fakty: Liczba zgłaszanych w Polsce patentów jest jedną z najmniejszych w Europie. Wysoki deficyt w handlu zagranicznym. Niski, nieprzekraczający 5% udział nowych i zmodernizowanych wyrobów w wartości produkcji przemysłowej. Niewielki i ciągle zmniejszający się udział przemysłów o zaawansowanej technologii.

Inteligentne półki sklepowe
ePC wyprze...kody paskowe?

Jeszcze nie tak dawno przeżywaliśmy w Polsce rewolucję przy kasach sklepowych, wywołaną masowym wprowadzaniem kodów paskowych. Dziś są one w niebezpieczeństwie. Zagraża im mała płytka z wtopionym, prostym chipem pamięci. Niby nic nowego pod słońcem: mikrochipy zaczynają być używane, dość powszechnie, nawet nad Wisłą. Przykładem na powszechność, choćby Warszawska Karta Miejska służąca jako inteligentny bilet komunikacji. Czy warto jednak przytwierdzać mikrochipy, np. do porcji kotletów?

Ci odlatują, Ci zostają...

Żeby była jasność, nie jestem przeciw wypłacaniu odpraw, jeśli wójt, burmistrz czy prezydent przegrał wybory! Dlaczego? Bo wiem, że przegrany wójt, burmistrz czy prezydent będzie miał trudności i kłopoty ze znalezieniem pracy. Istnieje bowiem przekonanie - nie do końca słuszne - że ten kto jest skażony funkcją w administracji, nie nadaje się do pracy w zarządach firm, spółek, itp. a ?fucha? specjalisty czy starszego specjalisty w gospodarce lub podinspektora czy inspektora w administracji z kolei nie zainteresuje człowieka, który przez kilka lat zarabiał po kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Natomiast drażni mnie, tak jak większość obywateli naszego kraju to, że odprawy biorą również i Ci, którzy zostają dalej na swoich stołkach.

Chiny i świat w Roku Kozy

WMała chińska artystka ogóle ludzie pochodzący z Chin przyjeżdżający do Krakowa i innych miast, to ludzie wysoko wykształceni, często lekarze, dziennikarze, lektorzy języka chińskiego.
Chińskie władze kontynentalne udzielają zgody na wyjazd do Polski tylko swoim obywatelom o wysokich kwalifikacjach, wykształceniu. Zdarza się, że zamiast uprawiania wyuczonych zawodów, prowadzą restauracje, które dają zatrudnienie np. wielu polskim kelnerom... Liu Yu żoną był fotoreporterem terenowym pekińskiej gazety, w Krakowie prowadzi bar "Chinatown". Urzędy wojewódzkie w Polsce na ogół dają zgodę na zatrudnienie tym Chińczykom, którzy stwarzają nowe miejsca pracy.

W długiej łodzi Wikingów

Na planie Starej baśni spotkaliśmy Wikingów. Wikingowie w polskimWiktor Zborowski jako tłumacz Wikingów filmie? Niemożliwe? A jednak tak. Hoffman potrafi zaskoczyć. Ten twórca już w 1975 roku planował film "Zygfryd Storado" o córce Mieszka I, która została żoną władcy Wikingów. Do realizacji nie doszło. Jednak o Wikingach nie zapomniał. W scenariuszu napisanym współnie w Józefem Henem na motywach Starej baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego, reżyser zamiast germańskich Sasów, wprowadził Wikingów. Wikingowie pojawią się jako najemnicy sprowadzeni przez władcę Popiela, a jego żona (Małgorzata Foremniak) będzie przypominała słowiańską Lady Makbet.

Wódz Polskich Wikingów

JJerzy Hoffman i jarl Wikingowesteśmy grupą pasjonatów i staramy się odtwarzać historię Wikingów w tym, co robimy, najwierniej jak to jest możliwe. Traktujemy to bardzo poważnie. Jest to część naszego życia i to bardzo istotna. W naszej grupie obowiązuje dyscyplina wojskowa, którą sobie sami dobrowolnie narzucamy, dlatego to wychodzi w miarę sprawnie. Staramy się być na tyle autentyczni i zgodni z historią, na ile jest to po prostu możliwe, zarówno w szczegółach uzbrojenia, strojów, biżuterii jak i zachowaniu.

Marek Probosz - emailem z Los Angeles

Marek ProboszNapisał do NFG aktor i góral pochodzący z Istebnej niedaleko Żywca, którego wypowiedź o roli zbójnika Satore i korzeniach beskidzkich jego rodziny, publikowaliśmy pod koniec ub. roku w numerze świąteczno - noworocznym. Marek Probosz kończy montaż filmu w swojej reżyserii, którego dystrybucja w Polsce powinna być wsparta przez ośrodki wspierania rodziny:

LOKALNY FLESZ

Kęckie rzemieślnicze losy.
Andrychów: Nie będzie BOP-a
Walne Banku
Uwaga konkurs
Co z kinem w Andrychowie?

Jan Szczepanik - polski Edison

Rok 2003 ogłoszony został rokiem wielkiego Polaka z Galicji, z Małopolski rodem, pierwszego w świecie twórcy przemysłu naftowego, wynalazcy lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza. Przez ostatnich kilka miesięcy TVP głosiła wszem o swoich 50 latach działalności, nie wspominając słowem o równie wielkim, jak i zapomnianym Polaku, Małopolaninie, którego wynalazki wskazywały drogę do zaistnienia telewizji.

WIĘCEJ W NUMERZE PAPIEROWYM NFG

Nowe Forum Gospodarcze - http://www.forum.man.pl