Nowe Forum Gospodarcze - czerwiec 2003

Magazyn dostępny w kioskach "RUCH", urzędach pocztowych i prenumeracie, w numerze m.in.
(w internecie: na niebiesko pola aktywne, kliknij, a uzyskasz więcej informacji). Aktualizacja w internecie w miarę napływu informacji, dlatego treść wydania tradycyjnego może się różnić od wydania internetowego.

Okładka bieżącego numeru NFG

KLIKNIJ NA TYTUŁ A PRZECZYTASZ CAŁY ARTYKUŁ

.

Urodziny Papieża.

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat KarolOjciec Święty Jan Paweł II Wojtyła, Ojciec Święty Jan Paweł II. W tym dniu z wielu stron świata płyną do Watykanu życzenia dla naszego Wielkiego Rodaka. W świątyniach chrześcijańskich odbywają się modlitwy w intencji Jubilata. Dobrze, że wśród tych modlitw i życzeń nie zabrakło naszej modlitwy i naszych życzeń. Nie zapomnieliśmy o naszym Krajanie, Góralu z Wadowic.

TO JUŻ PIĘĆ LAT

W maju 1998 roku na lokalnym rynku prasowym pojawił się nowy tytuł "Nowe Forum Gospodarcze". Początkowo było to czasopismo obejmujące swoim zasięgiem Gminę Andrychów. Później kolportowane było na terenie powiatu wadowickiego, później dołączył powiat suski a następnie oświęcimski.
Obecnie "Nowe Forum Gospodarcze" w wydaniu papierowym jest magazynem lokalnym Zachodniej Małopolski. Przygotowujemy się do wejścia na kolejne terytoria: powiat chrzanowski i myślenicki. W wydaniu internetopwym jestesmy obecni we wszystkich zakądkach globu, tam gdzie myślą, czytają, piszą lub rozumieją po polsku.
A potem? No cóż, zobaczymy. Będziemy tam, gdzie jesteśmy oczekiwani! Będziemy tam, gdzie będą nasi czytelnicy!

Brak inicjatywy też może być grzechem!
Mówi Prymas Polski, ksiądz kardynał Józef Glemp.

Prymas Polski ks. Kardynał Józef GlempTrzeba sobie zdawać sprawę, z tego, że wszystkiego Unia za nas nie rozwiąże. Ale życzył bym sobie tego, by choć cząstka dobrych rozwiązań wywodzących się z Unii dała inspirację do dalszych zmian w naszym kraju, bo przecież wiele zależy od tego jak sami gospodarujemy, jakie stanowimy sobie prawo. Trzeba też oczekiwać od społeczeństwa, by potrafiło się wyzwolić od tej obecnej inercji, bierności, czyhania na potknięcie innych. Tu chodzi o wyzwolenie moralne wszystkich ludzi, bo trzeba pamiętać, że istnieje też grzech zaniechania, czyli braku działania wtedy, gdy może ono służyć dobru społecznemu.

Marsz Żywych AD 2003

Mimo wiosny, mimo słońca w kwietniu, pod jego koniec zawsze widzę dymy. Dymy nad moim miastem - Warszawą, które wówczas 60 lat temu mówiły o śmierci, proteście, walce, Zagładzie - Shoah i Całopaleniu - Holokauście. Teraz na terenach byłego KL Auschwitz-Birkenau, jak jestem pod Ścianą Śmierci, jak widzę komin krematorium, jak spoglądam na las kominów po barakach w Brzezince, jak otaczam wzrokiem i wyobraźnią pozostałości krematoriów i dołów spaleniskowych, kwiecień jest dla mnie innym czasem. Czasem pamięci, czasem Marszu Żywych, upamiętniających tych z Marszu Mordowanych. Takie miejsca, jak te gdzie jestem, swoją materialnością, stanowią o zbiorowej pamięci, stanowią o woli uczenia się na błędach jednak ludzi. Bo tu "człowiek człowiekowi zgotował ten los".

CYGANIE - inni ludzie tacy jak my!Cyganie Francuzcy

O tradycji Romów, ich obyczajach i życiu codziennym wiemy niewiele, a ten brak wiedzy zastępują nam często negatywne stereotypy, zapragnąłem więc przedstawić historię, której przesłaniem byłaby potrzeba tolerancji wobec tych, którzy są odmienni, co nie znaczy, że gorsi. Początki historii Romów są ciągle niejasne. Porównanie języka przez nich używanego z dialektami hinduskimi pozwala wysnuć przypuszczenie, że pochodzą oni z północno-zachodnich terenów Indii, które opuścili około dziewiątego wieku naszej ery.

OŚWIĘCIM - Światowe Centrum Tolerancji i Pokoju!

12 maja 2003 Prezydent Oświęcimia Janusz Marszałek wraz z małżonką gościł na prywatnej audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II. Podczas 10-minutowego spotkania rozmawiano na temat przyszłości Oświęcimia. Ojciec Święty z zainteresowaniem wysłuchał informacji na temat działań podejmowanych przez prezedenta, władze Oświęcimia, środowiska polskie, żydowskie i międzynarodowe mąjace na celu rozwój miasta Oświęcim, poszanownie pamięci o bestialsko zamordowanych w b. KL Auschwitz-Birkenau. Ojcu Świętemu spodobała się propozycja utworzenia w Oświęcimiu Światowego Centrum Pokoju.

Kolejny dobry rok ...

Prezydium obradRok sprawozdawczy 2002 był kolejnym rokiem, w którym Małopolska Spółdzielnia Handlowa "WIZAN" połączyła się z kolejną Gminną Spółdzielnią, tym razem z Zatora. Obecnie spółdzielnia działa na terenie 8 gmin. Podstawową działalnością Spółdzielni jest handel detaliczny i hurtowy artykułami spożywczymi, spożywczo-przemysłowymi oraz środkami do produkcji rolnej (nawozy, nasiona, pasze, środki ochrony roślin opał, materiały budowlane). Prowadzi 3 hurtownie (art. spożywczych i mąk produkcyjnych) oraz piekarnie. Posiada własny transport i grupę remontowo-budowlaną.

Propozycja z Serbii i Czarnogóry

Polska przyłączając się do szerokiej rzeszy państw zaangażowanych w proces budowania nowoczesnego, demokratycznego państwa, jakim staje się Serbia i Czarnogóra, w 2002r udzieliła temu krajowi kredytu rządowego na modernizację systemu energetycznego.
Ponadto polskie firmy, przełamując swoje nieuzasadnione obawy, systematycznie włączają się do współpracy gospodarczej z Serbią i Czarnogórą.
Zmiana nastawienia polskich firm znalazła swoje odbicie w obrotach handlowych Polski z Serbią i Czarnogórą, które w 2002r. wzrosły o ponad 57%. Kolejnym faktem godnym podkreślenia, jest opanowanie przez polskich producentów mebli prawie 9% importu mebli Serbii i Czarnogóry.

Stosowanie znaku "CE" w Polsce

Sprawy dotyczące stosowania znaku "CE" w Polsce reguluje Ustawa o systemie oceny zgodności z 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U. z 2002 r. nr 166 poz. 1360), która zastąpiła z dniem 1 stycznia 2003 r, poprzednią ustawę z 28 kwietnia 2000r. o systemie oceny zgodności, akredytacji oraz zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2000r. nr 43, poz. 489 z późniejszymi zmianami)
W artykule 65 tej ustawy zapisano: "Przepisy art. 6-8, art. 12, art. 14, art. 21-24 oraz art. 44 stosuje się od dnia uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej." Do tego czasu obowiązywać będą dotychczasowe przepisy oparte na ustawie o badaniach i certyfikacji przewidujące oznaczanie niektórych wyrobów znakiem bezpieczeństwa "B".

Henryk Talar i jego aktorstwoHenryk Talar
Przed spektaklem wg. "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego rozmawiamy z aktorem pochodzącym z Podbeskidzia, Henrykiem Talarem

Każdy aktor mówi, co tam nagrody, co tam recenzje, co tam opinie, a tak naprawdę to zerka czy dobrze, czy źle o nim napisano. Każde najdrobniejsze wyróżnienie cieszy mnie, każde pozytywne zdanie na temat mojej roboty. Dyskutuję z negatywnymi opiniami na temat mojej pracy. Nie jestem obojętny wobec tego, co się o mnie pisze, ale nader nieobojętny jestem wobec tego, kto pisze. Szanuję i cenię opinię znanych krytyków, jeśli im ufam. Tak jak na planie czy na scenie lubię spotykać wymagających partnerów.

WIADOMOŚCI LOKALNE MAŁOPOLSKI ZACHODNIEJ

Biegi w Targanicach

Stolarz w Unii Europejskiej

Nowa stadnina w Zachodniej Małopolsce

OFG WRACA

Kolejna Komisja

Chińska wystawa

WIĘCEJ W NUMERZE PAPIEROWYM NFG

Nowe Forum Gospodarcze - http://www.forum.man.pl