Nowe Forum Gospodarcze - (wakacje) lipiec-sierpień 2003

Magazyn dostępny w kioskach "RUCH", urzędach pocztowych i prenumeracie, w numerze m.in.
(w internecie: na niebiesko pola aktywne, kliknij, a uzyskasz więcej informacji). Aktualizacja w internecie w miarę napływu informacji, dlatego treść wydania tradycyjnego może się różnić od wydania internetowego.

Radzimy: Aby kupić "Nowe Forum Gospodarcze" najlepiej pytać w kioskach, w połowie każdego miesiąca!

KLIKNIJ NA TYTUŁ A PRZECZYTASZ CAŁY ARTYKUŁ

.

Roszczenia uznane!

Działania Stowarzyszenia Poszkodowanych przez III Rzeszę na Rzecz Budowy Obozu KL Auschwitz-Birkenau, dotyczące przyznania odszkodowań za mienie utracone w wyniku wysiedleń prowadzonych przez Niemców w latach 1940-41 w związku z budową obozu koncentracyjnego, przynoszą pierwsze efekty. W ostatnich tygodniach część poszkodowanych otrzymało decyzję o uznaniu roszczeń. Łącznie do Genewy stowarzyszenie wysłało ponad 450 formularzy roszczeniowych. Wysiedlenia objęły 1590 rodzin, w sumie 4974 osoby z 8 miejscowości: Babice, Brzezinka, Broszkowice, Brzeszcze-Bór, Harmęże, Pławy, Rajsko oraz dzielnicy Oświęcimia Zasole. W związku z budową obozu Niemcy zburzyli 898 domów w całości i 94 w połowie. Do tego dochodzą 594 wyburzone stodoły, w tym 566 w całości oraz zarekwirowane konie, bydło, trzoda i inne mienie.

My wiemy lepiej towarzysze, co wam potrzeba!

To z minionych lat powiedzenie skojarzyło się mnie z międzynarodową konferencją p. t. "Edukacyjna rola Oświęcimia", jaka miała miejsce w Krakowie w dniach 16 i 17 czerwca 2003 roku. Byłem jedynym korespondentem z lokalnych oświęcimskich środków masowego przekazu, do których należy zaliczyć "Nowe Forum Gospodarcze". Szkoda, bowiem nie będzie, z kim uzupełnić i wymienić poglądów, a mój przekaz może wydać się jednostronny, choćby ze względu na wielość i złożoność problematyki oraz ograniczoność miejsca na jej zaprezentowanie. Czując się jednak zobligowany wobec czytelników, skromną i fragmentaryczną część sprawozdawczą okraszę uwagami nasuwającymi się na podstawie całokształtu konferencji.

O MIEJSCE NA POMNIK DLA CHORĄŻEGO POKOJU

176 stron produkcji Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki S. A. przekonywało mnie do swojej wizji "Strategii Rozwoju Turystyki dla miasta Oświęcim". Gdyby turystyka była mi całkowicie obcą sprawą i nie przeżyłbym Peerelu, a przytłoczony tą makulaturą, być może gardłowałbym

Opracowanie to być może powstało z mojej winy, bowiem około 5 lat temu, w ramach przed wyborczych działań Oświęcimskiego Klubu Obywatelskiego (OKO), optowałem za wykorzystaniem możliwości turystycznych miasta jako elementu jego rozwoju, by przybywających pielgrzymów zachęcić do dłuższego pobytu i wypoczynku w okolicach Oświęcimia, by znaleźli inny mniej stresujący a również ciekawy temat do rozpoznania. Jako były radny miasta i osoba, której hobby od dziecka i równocześnie drugim zawodem od minimum 30 lat, były właśnie różne formy turystyki, poczułem się w obowiązku swoje przemyślenia przekazać nowo wybranej władzy miasta, poprzedniczki obecnej.

UKRYTA MAGIA SIÓDEMEK

Polacy w referendum zdecydowali o "wejściu do Europy". Łatwo zauważyć, że oprócz ogólników nikt nie może określić, jakie korzyści odniesie Polska wstępując do Unii Europejskiej. Trafiający się pośród przeciętnych obywateli zwolennicy poprzestają na bliżej nieokreślonych oczekiwaniach natychmiastowego uzyskania "wszelkich materialnych i duchowych dóbr". Politycy, oprócz jakichś enigmatycznych "szans dla rolnictwa", "otwarcia rynku pracy", "ekologii", "awansu gospodarczego i kulturowego" lub wręcz "najjaśniejszej Europy", także nic konkretnego nie potrafią powiedzieć. Przed referendum nasze "zmasowane" media prezentowały nam codzienny dramat "negocjacj": "Polska w pierwszej turze rozszerzenia" lub "nie zaproszono Polski". Doszło do tego, że rząd zobowiązał dziennikarzy, aby propagowali wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. Nie było żadnego uzasadnienia, dlaczego dziennikarze mają być "rządowo" za. Przecież, jakoby niezależni dziennikarze, mogą być też "przeciw".. Nasuwa się smutna refleksja, niby zmieniło się wiele, ale tak mało, że jak dawniej musimy sami szukać prawdy, naszej własnej prawdy ukrytej między wierszami, a często poza wierszami, oficjalnych doniesień.

Polska i Chiny w Roku Kozy!

Z dr Tan Yaolin, prezesem firmy New World w Krakowie, Warszawie i Wiedniu, właścicielem chińskich restauracji, rozmawia Wiesław Adamik
- Od jak dawna działa firma New Word?

- Działamy na polskim rynku od 1992 roku Do Europy przyjechałem z Hongkongu do Wiednia i w tym mieście rozpocząłem działalność, z czasem rozszerzoną o Polskę, a konkretnie Kraków i Warszawę, gdzie działają moje dwie restauracje o tej samej nazwie "Chiński Pałac".
Na początku firma New World zajmowała się importem towarów z Chin, później zaobserwowałem, że nie ma chińskich restauracji w Polsce i została otwarta restauracja w Krakowie (najpierw w Hotelu "Saskim" obecnie jest przy ulicy Mikołajskiej 5). Na początku biznes bardzo dobrze się rozwijał. Była bardzo korzystna sytuacja, było mniej konkurencji jeśli chodzi o ilość chińskich restauracji w Polsce. Po sześciu latach działalności w Krakowie została otwarta znacznie większa restauracja w Warszawie przy ulicy Smoczej 5.

Opowieści z Wielkiej Puszczy
BESKIDZKI PSTRĄG

Zarybianiem wód Podbeskidzia pstrągami zajmuje się specjalistyczne Gospodarstwo Rybackie "Beskidzki Pstrąg" w Wielkiej Puszczy kierowane przez mgr inż. Bolesława Babicza, z którym rozmawiamy o hodowli pstrągów i innych gatunków ryb słodkowodnych. Ośrodek położony jest nad potokiem z pięknymi kaskadami. Kupując tu ryby, spotkamy także gromadkę zwierząt domowych 6 psów( 1 pies i 5 suk) w tym 2 setery irlandzkie, o imionach Pluto, Bryza, Bella, Zorka, Alaska i Wiagra.
Od dwóch lat ośrodek wspólnie z puszczańskim zajazdem Pod Strzechą organizuje na początku sierpnia "Pstrąg Festyn", na który zapraszamy także Czytelników "Nowego Forum Gospodarczego". Także, na co dzień, ponieważ dolina potoku Wielka Puszcza nadal słynie z czystości wód i lasów. Mamy nadzieję, iż pokazuje to nasz fotoreportaż.

WIADOMOŚCI LOKALNE MAŁOPOLSKI ZACHODNIEJ

Dzień Dziecka na Podbeskidziu

Wiesci z Oświęcimia

Nowa Wiceprezydent Oświęcimia

Papieskie życzenia dla mieszkańców Oświęcimia

Wadowicko - andrychowskie wystawy

Romowie na świecie - wystawa

WIĘCEJ W NUMERZE PAPIEROWYM NFG

Nowe Forum Gospodarcze - http://www.forum.man.pl