Nowe Forum Gospodarcze - IX-IX. 2004 roku

Magazyn dostępny w kioskach "RUCH", urzędach pocztowych i prenumeracie, w numerze m.in. (w internecie: na niebiesko pola aktywne, kliknij, a uzyskasz więcej informacji). Aktualizacja w internecie w miarę napływu informacji, dlatego treść wydania tradycyjnego może się różnić od wydania internetowego.

Radzimy: Aby kupić "Nowe Forum Gospodarcze" najlepiej pytać w kioskach, w połowie każdego miesiąca!

R E K L A M A
Delta Travel - atrakcyjne wycieczki i wynajem luksusowych autokarów i busów. Kliknij a zapoznasz się z ofertą!

KLIKNIJ NA TYTUŁ A PRZECZYTASZ CAŁY ARTYKUŁ

new.gif (1556 bytes)Odbudować moralność cz.1.

Historia nauczyła nas, że wielkim błędem jest opieranie się na charyzmatycznym przywódcy w celu wprowadzenia moralności do polityki. Również żadne polityczne instytucje nie mogą skutecznie wcielać w życie wartości moralnych, o ile nie są podtrzymywane i krytykowane przez aktywnych obywateli zainteresowanych moralnym kierunkiem, w jakim podąża wspólnota. Aby odbudować fundamenty moralności, aby doprowadzić do zdrowszych relacji pomiędzy naszymi poglądami na jednostkę i jej prawa a naszym poczuciem indywidualnej i społecznej odpowiedzialności, musimy zacząć od wszystkich instytucji tworzących społeczeństwo obywatelskie.

ABC Amerykańskiej Przedwyborczej Polityki

W USA żyłem dłużej niż gdziekolwiek indziej, aktywnie działając i osiągając uznane sukcesy zarówno materialne jak i naukowe. Jestem Ameryce głęboko wdzięczny za fakt, że dała mi szanse na potwierdzenie własnych zdolności, to czego brakowało mi w dusznej, małostkowej atmosferze PRL-u.
Kiedy po podróżach po świecie, powracam do Ameryki, czuję że wracam do domu. Odwiedzając często kraj rodzinny Polskę (ostatnio we wrześniu 2004), zauważyłem "zapotrzebowanie społeczne" na krótkie podsumowanie polityki amerykańskiej, z myślą o czytelnikach w Kraju. Polacy, którzy sprzęgli do pewnego stopnia swą politykę zagraniczną z USA winni wiedzieć jak naprawdę ta polityka od wewnątrz wygląda.

Ochrona Zdrowia - prawa rynku czy Prawa Człowieka?

Ubezpieczenia zdrowotne to środki większe niż 30 mld.zł rocznie. Są to wydatki znacznie przekraczające budżety wielu ministerstw np. Obrony Narodowej czy Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przy wydawaniu wielkich pieniędzy różne mechanizmy zaczynają odgrywać rolę. Można apelować o przyzwoitość czy uczciwość, ale jaki ma to sens gdy lansowanymi wzorcami stają się prawa dżungli, gdy prawa człowieka zastępuje się prawami rynku? Niegdyś zyskało to zapomniane określenie: "frymarczyć" (od free market - wolny rynek). Mechanizmy wolnego rynku, mogą być jednak użyte nie przeciw, ale jako narzędzie interesu społecznego.

Iwona Bielska nie tylko w filmie "Wesele"

Iwona Bielska i Mikołaj Grabowski. fot. W. AdamikAktorka Iwona Bielska, prywatnie żoną reżysera Mikołaja Grafowskiego, jest związana ze sceną Starego Teatru w Krakowie. Telewidzom znana jest z występu w serialu TV Polsat pt. "Adam i Ewa". Zagrała rolę matki panny młodej w nowym, wysoko ocenionym przez krytykę polskim filmie fabularnym pt. "Wesele", którego krakowska premierę 13 IX br. Organizuje centrum kinowe Ars przy ul. Świętego Jana w Krakowie. Film ten wchodzi na ekrany kin.

Rodzinnie i sportowo
w Zakrzowie

Tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia odbyły się, po raz ósmy, Mistrzostwa jeździeckie Środowisk Twórczych w klubie "Lewada" w Zakrzowie. Impreza miała niemal jubileuszowy rozmach, bo oprócz startów artystów w konkurencjach skoków (kolejno miejsca Jagna Marczułjtis, Ireneusz Krzemiński, Marek Frąckowiak), powożeniu (Magdalena Wójcik pierwsza wśród kobiet) i ujeżdżeniu) odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych prowadzone przez Piotra Michnikowskiego i pokazy ogni sztucznych, wreszcie koncert piosenek w wykonaniu Michała Milowicza.


Czyj NIKIFOR

Włosiński nie jest zwolennikiem malarstwa ludowego, ale z biegiem czasu jak poznaje Nikifora zaczyna doceniać jego dzieło. Po pewnym czasie wychodzi na jaw, że Nikifor ma otwartą gruźlicę. Włosiński dzieląc z nim pracownię ryzykuje nie tylko własnym życiem, ale życiem całej swojej rodziny. Nikifor nie chce iść do szpitala, żeby został przyjęty Włosiński musi wziąć nad nim opiekę prawną. Na tę wiadomość, żona Włosińskiego przenosi się z córkami do Krakowa. Włosiński decyduje się opiekować Nikiforem, aż do dnia jego wielkiego tryumfu


Nie tylko o komputerach
(Rozmowa z Wojciechem Filemonowiczem, prezesem zarządu Fundacji im. Andrzeja Urbańczyka)

- Fundacją kieruje Rada. Kto między innymi - spośród znanych postaci - jest w jej składzie?
- Bezpośrednio pracami fundacji kieruje trzyosobowy zarząd, któremu mam zaszczyt przewodniczyć. Nad nami jest rzeczywiście Rada. Obecnie w składzie Rady Fundacji znajdują się m.in. marszałek Sejmu Marek Borowski, wicepremier, minister pracy i polityki społecznej prof. Jerzy Hausner, wojewoda małopolski Jerzy Adamik, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski i prof. Janusz Filipiak, prezes firmy "ComArch", który jest przewodniczącym Rady Fundacji. Od lutego 2003 r. realizowany jest program "Internet dla bibliotek", którego celem jest umożliwienie dzieciom i młodzieży z małych miejscowości skorzystania z internetu poprzez przekazanie gminnym bibliotekom komputera z dostępem do sieci. Od kwietnia 2002 roku programem objęte były również i szkolne biblioteki w ramach programu "Kubusiowa biblioteka", finansowanego ze środków firmy Maspex Wadowice Sp. z o.o., producenta soków "Kubuś". Teraz o sprzęt komputerowy wzbogacają się kolejne placówki biblioteczne, szkolne i gminne w naszym regionie. W ramach akcji ufundowano w całej Małopolsce już ponad 300 zestawów komputerowych, z których kilka trafiło do naszego regionu.


Początek Nowego
Księstwa Warszawskiego

Amerykanie sugerują Wrocławianom aby się pakowali do przeprowadzki do Polski Centralnej.

Niedawno Wall Street Journal na pierwszej stronie opublikował artykuł pt. "Wyrzuceni przez Polskę w 1945 r, Niemcy chcą zwrotu domów".
Ciekawe, że w powyższym artykule, na mapie Europy Środkowej zaznaczono kolorem zielonym "niemieckie terytoria włączone do Polski w 1945 r", natomiast nie ma zaznaczonych ziem straconych przez Polskę na wschodzie. Mapa się kończy na granicy polskiej z Białorusią i Ukrainą.
W artykule mówi się wiele o cierpieniu niemieckich przesiedleńców, ktorych śmierć w czasie deportacji w bydlęcych wagonach, ograbionych przez polskich żołnierzy, liczy się (jakoby przez historyków?) na setki tysięcy osób, natomiast nic się nie wspomina, że nowi osadnicy byli wypędzeni z ziem na wschodzie, także w bydlęcych wagonach, gdzie stracili swoje domy bez prawa odzysku.
Artykuł o podobnym temacie, o roszczeniach o zwrot majątku przez niemieckiego Żyda z Wrocławia i utrzymany w podobnym tonie ukazał się, także w tym czasie, w tygodniku "Forward" publikowanym w Nowym Yorku w języku angielskim i idisz, dostępnym w intern ecie pod adresem:

http://www.forward.com .

"Mój Nikifor" - film kultowy

fo_nikifor1.jpg (13807 bytes)W krakowskim centrum multiplexowym Ars przy ul. Św. Jana 15 w Krakowie odbyła się premiera prasowa najnowszego film polskiego w reżyserii i Krzysztofa Krauze (twórca pamiętnego filmu "Dług") pt.'Mój Nikifor'. Witając dziennikarzy prezes Arsu Andrzej Kucharczyk wyraził nadzieję, że ten właśnie nie polski film zostanie zgłoszony do aktualnej edycji nagrody "Oscara', co byłoby słuszne, bo akurat postać malarza jest świetnie znana, gdzie kupiono większość jego prac malarskich.
Niejako przejazdem do Krynicy, gdzie zrealizowano film i gdzie żył i tworzył przez ponad pół wieku najsłynniejszy polski malarz- naturalista Nikifor Krynicki, reżyser, jego współpracowniczka przy realizacji filmu i żona Joanna Kos oraz rewelacyjna odtwórczyni roli głównej Krystyna Feldman, spotkali się z dziennikarzami.

Z ANNĄ RADWAN - GANCARCZYK
wywiad W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU

- Czy łatwo Pani pogodzić pracę aktorki z domowymi obowiązkami?A Radwan1.jpg (84531 bytes)

Nie jest to łatwe, ale staram się bardzo, naprawdę. Często jednak przekonuję się, że gdyby nie pomoc moich Rodziców, ich wyrozumiałość, tolerancja - nie moglibyśmy razem z mężem (Romanem Gancarczykiem) uprawiać naszego cudownego ale i bezwzględnego zawodu.

- Czy z sentymentem wspomina Pani udział w filmie "Gdzie jesteś Święty Mikołaju?" w reżyserii Igora Mołodeckiego? Była wtedy bardzo mroźna zima...

Storia di Karol na planie
Każdemu wydaje się, że go znamy..
Postument.jpg (50241 bytes)

W Małopolsce rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Karol - historia człowieka, który został papieżem". Autorem scenariusza i reżyserem jest Włoch Giacomo Battiato. Główną rolę - Karola Wojtyły - powierzono Piotrowi Adamczykowi.
Dwuodcinkowy serial telewizyjny ukazuje życie Karola Wojtyły od czasów jego młodości do chwili wyboru na papieża. Pierwsza część filmu jest poświęcona dorastaniu Wojtyły i jego przeżyciom z II wojny światowej, druga część opowiada o latach powojennych. Scenariusz został oparty na książce włoskiego watykanisty polskiego pochodzenia Gian Franco Svidercoschiego "Historia Karola", wydanej w Polsce przez krakowskie wydawnictwo M

Ludzie z pasją w Interkinie

Na początku maja 2004 roku została wznowiona działalność andrychowskiego kina pod nową nazwą "Interkino". O perspektywach funkcjonowania kina powiedział nam jeden z dzierżawców placówki:

Mówi Dariusz Kamiński: - "Przed nami trudne zadanie, aby dawne kino "Beskid" znów funkcjonowało. Stało się to możliwe, bo parafia Św. Macieja w Andrychowie jest zainteresowana jego funkcjonowaniem i oddała obiekt w nasze ręce. Z pewnością nowa nazwa "Interkino" wskazuje najlepiej, do kogo adresujemy jego repertuar. Nazwa wzięła się z faktu, iż obiekt jest jedyną samodzielną salą kinową w pełnym tego słowa znaczeniu (nie licząc salek w domach kultury) na trasie pomiędzy Krakowem i Bielskiem.

Informatyczne Centrum Edukacyjne
w Andrychowie

MICE.JPG (62749 bytes)ieszkańcy Andrychowa i kilka innych miejscowości w Małopolsce Zachodniej doczekali się Internetu na światowym poziomie. Podłączenie wreszcie tej części Podbeskidzia do sieci telekomunikacynej krakowskiej poprawiło jakość usług w kilku istniejących w mieście prywatnych kafejkach internetowych.
Od lutego 2004 roku zaczęło działać w tym mieście również Informatyczne Centrum Edukacyjne przy ulicy Starowiejskiej 22 pod patronatem andrychowskiego samorządu oraz marszałka województwa małopolskiego.

VI Pielgrzymka  Konna i Zaprzegów Konnych
do Kalwarii Zebrzydowskiej

W dniach 27-28-29 Sierpnia 2004r odbyła się VI Pielgrzymka  Konna i Zaprzegów Konnych do Kalwarii Zebrzydowskiej dla uczczenia Bohaterstwa Polskich Żołnierzy Września 1939r.
Pielgrzymka Konna była poprzedzona VI Biegiem na Orientację w Terenie dnia 28.08.04.
Od Jurczyc Dworu Generała Józefa Hallera, gdzie uczestnicy nocowali do zabytkowego, pieknego miasteczka Lanckorona, gdzie odbył się festyn w ruinach zamku i Biesiada Ułańska.

WIADOMOŚCI LOKALNE MAŁOPOLSKI ZACHODNIEJ

AKTUALNE!
Stowarzyszenie Przedsiebiorcow Malopolski skarzy ZAIKS
do Rzecznika Praw Obywatelskich!
Czytaj na www.forum.man.pl/spm

WIĘCEJ W NUMERZE PAPIEROWYM NFG

Nowe Forum Gospodarcze - http://www.forum.man.pl