Nowe Forum Gospodarcze - III. 2005 roku

Magazyn dostępny w kioskach "RUCH", urzędach pocztowych i prenumeracie.
Aktualizacja w internecie w miarę napływu informacji,
dlatego treść wydania tradycyjnego może się różnić od wydania internetowego.

PRZYPOMINAMY!
UWAGA! Fotki ze spotkania z Wojewodą Małopolskim już wkrótce!

UWAGA: Odbyło się spotkanie środowisk gospodarczych Zachodniej Małopolski z Wojewodą
w dniu 10 marca 2005 roku w WSNSiE w Kętach - >> wiecej

Radzimy: Aby kupić "Nowe Forum Gospodarcze" najlepiej pytać w kioskach, w połowie każdego miesiąca!

R E K L A M A
Delta Travel - atrakcyjne wycieczki i wynajem luksusowych autokarów i busów.
Kliknij a zapoznasz się z ofertą!

KLIKNIJ NA TYTUŁ A PRZECZYTASZ CAŁY ARTYKUŁ

Porozumienie wyborcze pomiędzy
Partią Centrum
i Stronnictwem Demokratycznym

konfpra1.jpg (30897 bytes)konfpra0.jpg (21796 bytes)

 

 

 

Połączeni ideą dynamicznego rozwoju Rzeczpospolitej Polskiej w ramach europejskiej rodziny narodów, w trosce o nieustanną poprawę warunków gospodarowania w naszym kraju, a tym samym poprawę życia mieszkańców, ochronę ich praw, wolności i własności, w poszanowaniu wartości narodowych, chrześcijańskich i historycznej tradycji tolerancji w trosce o współczesne i przyszłe pokolenia zawiązujemy niniejsze porozumienie i deklarujemy gotowość wspólnego dążenia do realizacji naszych ideałów.

Monika Kaniowska poleca książki:
"Czekolada" - smakowita czy gorzka"?
Skąd my to znamy?

Kadr_z_Czekolady_fot_Vision.jpg (25045 bytes)Do małej miejscowości na francuskiej prowincji, gdzie czas się zatrzymał, przyjeżdża tajemnicza młoda i piękna kobieta z córeczką. Mieszkańcy Lansquenet ze zdumieniem obserwują, jak Vianne z Anouk odnawiają starą piekarnię na rynku, by urządzić tam sklep z czekoladą. W dniu otwarcia właścicielka ofiarowuje zaglądającym do niej ciekawskim gatunek słodyczy, który każdy z nich lubi najbardziej, jak gdyby znała ich najskrytsze myśli i pragnienia. Czyżby ta dziwna kobieta była czarownicą? Dla wielu mieszkańców miasteczka przyjazd Vianne jest prawdziwym darem losu, ale są i tacy, którzy zrobią wszystko, by opuściła Lansquenet. Zbliża się Wielkanoc i Vianne zamierza urządzić dla dzieci "Festiwal czekolady", lecz jej wrogowie za wszelką cenę chcą jej w tym przeszkodzić....

.

Co robią inni?:
"MAŁA OJCZYZNA"

Album_Cybulskich.jpg (23731 bytes)Południowa część powiatu łukowskiego do tej pory była traktowana po macoszemu przez wydawców albumów, kartek pocztowych i po części czasopism. Rejon związany z miejscem urodzenia pisarza Henryka Sienkiewicza, wyjąwszy starannie wydany 2 lata temu album Antoniego i Anny Cybulskich o prowadzonym przez nich Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej z ciekawymi barwnymi zdjęciami Cezarego Cybulskiego, także z okolicznych miejscowości, jest więc prawdziwym rarytasem.

OPINIE
Plany Amerykańskie dla Polski w 1944 r.

W związku z 60-tą rocznicą zawarcia Układów Jałtańskich w lutym 1945r i szeregiem artykułów w polskiej prasie na temat zdradzieckiego przekazania Polski w Jałcie pod kontrolę Stalina, pozwolę sobie na komentarz dotyczący planów dla polskich granic, jakie proponował były podsekretarz spraw zagranicznych USA, Pan Sumner Welles, kika miesięcy wcześniej, bo latem roku 1944. Po zwycięskiej wojnie sojusznicza Polska, wedle planow Mr. Wells'a, będzie miała następujący skład populacji:
20,780,000 Polaków, 400,000 Zydów, 2,000,000 "innych". Ilość mieszkańców zamieszkujących Polskę miała wynosić 23,180,000 osób!

Cinema City Galeria Kazimierz

Już od 18 marca 2005 roku mieszkańcy Krakowa i okolic będą mogli korzystać z bogatej oferty kolejnego, po Cinema City Plaza i Cinema City Zakopianka, kina Cinema City w Krakowie - Cinema City Galeria Kazimierz. To kolejny najnowoczesniejszy multipleks w sieci kin Cinema City, a na pewno jedyny tak nowoczesny obiekt w Krakowie. Cinema City Galeria Kazimierz zagwarantuje nie tylko najciekawszy repertuar, ale również unikalne doświadczenie kinowe wzbogacone najlepszymi rozwiązaniami technicznymi: najwyższa jakość dźwięku i obrazu oraz najwyższy komfort odbioru seansu filmowego.  

Gdzie na wakacje?
U Rybarskich w Międyzdrojach

W nowym cyklu publikacji zastanawiamy się nad wyborem malowniczych zakątków Polski na jak zawsze długo wymarzony wypoczynek.

Wyobraźmy sobie miejsce, w którym jednocześnie jest piękna zatoka morska z piaszczystą plażą, schludny, zielony kurort, wreszcie parę kilometrów dalej wysoki clif brzegu ze stumetrowa górą, poza krórym ciągnie się strefa lasu narodowego parku, gdzie spotkamy żubry i wykapiemy się w turkusowych wodach jeziora.

.

Piwnice Księdza Proboszcza

Góral z Białego Dunajca

Ksiądz proboszcz Stanisław Czernik, od 21 sierpnia 2003 roku jest na probostwie w Andrychowie, a więc dość krótko, ale już zrealizował pomysł, aby odrestaurować i oddać do użytku wiernym niezwykle oryginalne korytarze i piwnice znajdujące się pod ziemią w najbliższym pobliżu andrychowskiego kościoła Świętego Macieja i pod plebanią.
Ksiądz proboszcz (na co dzień także funkcję konserwatora zabytków architektury i sztuki przy diecezji krakowskiej) dobrze czuje się w Andrychowie, ale kiedy chce od tak licznych obowiązków odpocząć, wraca do rodzinnego Domu w Białym Dunajcu, skąd roztacza się widok na Tatry.

Recital Michała Bajora w Andrychowie
Za kulisami recitalu

"Szkoda mi każdego dnia i dlatego nie przywiązuję takiej wagi do przeszłości, a zwłaszcza do przykrych wspomnień, życie jest na to zbyt krótkie. Nie należę też do artystów, którzy komentują nagraniami jakieś dramatyczne zdarzenia na świecie, nie lubię jak ktoś stara się z takich okazji zrobić swoiste show. Takie zrywy komercyjno - pokazowe, jak na rzecz ofiar tsunami są w Polsce kontrowersyjne, zwłaszcza że mamy wiele głodnych dzieci w kraju, na przykład w Bieszczadach. Sam kiedyś przeżyłem moment premiery "Quo vadis" w chwili ataku terrorystów na Wieże World Trade Center w Nowym Jorku, to wydarzenie bardziej zaistniało wtedy niż nasz film. Śpiewałem wtedy piosenkę " Co ma przeminąć, to przeminie" napisaną do filmu, która wpisała się w atmosferę tamtego czasu, powstała ona jednak znacznie wcześniej' - powiedział dziennikarzom na zaimprowizowanej minikonferencji znany aktor Michał Bajor.

Wiesław Adamik poleca:

pociag_do_kina_ok.jpg (12917 bytes)

Michał Bajor śpiewa o uczuciach

- Wieże World Trade Center zawaliły się w gruzy na kilka dni przed premierą filmu Quo vadis", z Pana udziałem w roli Nerona, co czuliście w tamtym momencie? - Czy takie wydarzenia znajdują odbicie w piosenkach, które Pan śpiewa?
- Wiedzieliśmy, że ta tragedia spowoduje, że nasz film nie zaistnieje, tak jak oczekiwano. Nikt nie wiedział; co będzie dalej, jak ta tragedia wpłynie na losy całego świata. Zapowiadał się raczej jego koniec, niż radosna przyszłość. Wtedy śpiewałem piosenkę, "Co ma przeminąć, to przeminie" skomponowaną do filmu, która szalenie tematycznie wpasowała się w tamte dramatyczne wydarzenia. Nie należę jednak do artystów, którzy jak tsunami zalewa wyspy, to zaraz nagrywają piosenkę. Takie zrywy uważam za kontrowersyjne. Nasze polskie dzieci w Bieszczadach także potrzebują ogromną ilość pomocy: nie mają z czego żyć, co jeść, nie mają czym dojeżdżać do szkoły.

WIADOMOŚCI LOKALNE MAŁOPOLSKI ZACHODNIEJ

Informujemy, że 19 marca 2005 roku, w MDK w Andrychwowie odbył się kolejny "Stół Wielkanocny"
organizowany przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich!
Grand Prix "Konkursu Potraw" uzyskało KGW z Targanic.

WIĘCEJ W NUMERZE PAPIEROWYM NFG

Nowe Forum Gospodarcze - http://www.forum.man.pl